• rozwiń

Temat: Gospodarka

Prezes PZU: rozważymy swoje zaangażowanie w Alior Banku

Prezes PZU: rozważymy swoje zaangażowanie w Alior Banku
Foto: PZU Foto: Krupiński: sektor bankowy to dla nas inwestycja

PZU chce budować grupę bankową i ocenia, że inwestycje w ten sektor to najlepszy sposób na spożytkowanie kapitału nadwyżkowego. W ciągu kilku lat spółka może podejmować decyzje właścicielskie dotyczące swojego zaangażowania w Alior Bank - poinformował Michał Krupiński, prezes PZU. Planuje też wprowadzenie nowej polityki dywidendowej.

- Nie wykluczam na przestrzeni paru lat, kiedy stwierdzimy, że ten sektor i ta inwestycja dała nam odpowiedni zwrot, że grupa będzie podejmowała odpowiednie decyzje właścicielskie. Wszystko będzie zależało od tego, jak będzie się kształtował polski sektor bankowy (…) – powiedział Krupiński podczas środowej konferencji prasowej.

PZU chce budować grupę bankową, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami ponad 140 mld zł.

- Chcemy inwestować w sektor bankowy, to konsekwencja wyboru poprzedniego zarządu. Potrzebna jest odpowiednia skala, by mieć w tym sektorze silną pozycję. Moim zdaniem sektor skonsoliduje się wokół 5-6 graczy - powiedział Krupiński.

Integracja

Widzi on spore synergie pomiędzy PZU i Aliorem, zarówno kosztowe, jak i w obszarze innowacyjności. PZU nie zakłada mocniejszej integracji operacyjnej obu spółek.

PZU przedstawiło w środę strategię do 2020 roku. - Ubezpieczenia pozostają głównym filarem grupy. (…) To aktualizacja wcześniej obowiązującej strategii. Zakładamy wskaźnik ROE [rentowność kapitału własnego - red.] na poziomie 18 proc., który jest dużo lepszy niż na rynku. Redukcja kosztów o 400 mln zł w ciągu trzech lat jest ambitnym celem, ale jak najbardziej możliwym. To około 20 proc. naszych kosztów – powiedział Krupiński.

PZU chce osiągnąć poziom 100 mld zł aktywów pod zarządzaniem, w tym 50 mld zł aktywów klientów zewnętrznych. Spółka planuje także rozwój poprzez konsolidację sektora.

- Chcemy konsolidować rynek, synergie kosztowe są tutaj ogromne – powiedział Paweł Surówka, prezes PZU Życie SA.

Wyniki

Wynik PZU na działalności lokacyjnej z uwzględnieniem konsolidacji 100 proc. Alior Banku i kosztów odsetkowych wyniósł w drugim kwartale 276,2 mln zł.

- Mieliśmy znacząco niższy wynik z działalności lokacyjnej głównie z powodu przeceny pakietu akcji Grupy Azoty. W I półroczu Azoty miały dominujący wpływ na niedowiezienie tego wyniku – powiedział Krupiński.

W I półroczu 2016 roku wynik netto na działalności inwestycyjnej grupy PZU wyniósł 1.456,1 mln zł (wzrost o 34,1 proc.) Wynik ten nie obejmuje kosztów odsetkowych, których poziom w ciągu I półrocza 2016 roku wyniósł 396,8 mln zł.

PZU podało, że wyłączając wpływ Alior Banku wynik na działalności inwestycyjnej osiągnięty w I półroczu 2016 był niższy o 696 mln zł niż w porównywalnym okresie 2015 roku między innymi na skutek niższej o 318,3 mln zł wyceny pakietu akcji Grupy Azoty z portfela aktywów długoterminowych.

Koniec wojny

Prezes ocenił, że kończy się na rynku wojna cenowa w ubezpieczeniach komunikacyjnych i poprawia się rentowność tego portfela.

- Rentowność portfela komunikacyjnego w dalszym ciągu nie jest zadowalająca, choć trend jest pozytywny. Naszym zdaniem wojna cenowa się kończy, znajdujemy się w lepszej sytuacji konkurencyjnej. Zauważamy coraz wyższą dynamikę, także pod kątem zysków i jesteśmy przekonani, że będzie ona odczuwalna w kolejnych kwartałach – powiedział Krupiński.

Nowa polityka

PZU chce również w ciągu kilku tygodni przedstawić nową politykę dywidendową. Planuje utrzymywać stopę wypłaty wysokich dywidend w trakcie obowiązywania strategii.

- Pracujemy nad polityką dywidendową, będzie ona gotowa w ciągu kilku tygodni – powiedział Krupiński podczas środowej konferencji prasowej.

- Nie robiłbym takiego założenia, że dywidenda będzie niższa. Zależy nam na utrzymaniu stopy wypłaty dywidendy w długim okresie. Będziemy dążyć, by stopy wypłaty zaprezentowane w tym roku móc utrzymać. Chcemy, by wysokie dywidendy były inwestorom oferowane w trakcie obowiązywania strategii – dodał.

Zmiana profilu

PZU w opublikowanej w środę strategii do 2020 roku poinformowało, że planuje zmianę profilu ze spółki czysto dywidendowej na spółkę dywidendowo-wzrostową.

W założeniach polityki kapitałowej i dywidendowej spółka zakłada zatrzymanie części skonsolidowanych zysków grupy na finansowanie inicjatyw wzrostowych (projekt bankowy, akwizycje na rynku TFI, akwizycje zagraniczne). Opcjonalnie, w zależności od potrzeb wynikających z akwizycji spółka zakłada emisję długu podporządkowanego.

Spółka podała, że w przypadku braku wykorzystania zatrzymanego kapitału na rozwój zostanie on zwrócony akcjonariuszom.

PZU przejmie Bank Pekao SA? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane