• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Prezes PKO BP: fala przejęć wymiecie średnie i małe banki

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą Odtwórz: Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą
Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą "Źródło: TVN24 BiS"

Presja na koncentrację w sektorze bankowym jest większa niż wcześniej. W Polsce jest miejsce na około pięć dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe – ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Dodał, że bank nie jest zainteresowany przejęciem instytucji o aktywach niższych niż 100 miliardów złotych.

- Informacje, które docierają do nas z rynku, potwierdzają moją opinię, że presja na koncentrację jest obecnie dużo większa niż wcześniej - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

- 10 lat temu pierwszą falę koncentracji wywołał kryzys finansowy, a obecnie fala koncentracji związana jest z wyścigiem technologicznym, który wymaga dużych inwestycji i z presją regulacyjną w zakresie wymogów kapitałowych, prawnych i pro-konsumenckich stawianych bankom - dodał.

Czas fuzji

Jego zdaniem procesy konsolidacyjne w krajowym sektorze bankowym w najbliższych kwartałach będą widoczne i banki będą się łączyły. - Małe organizmy nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, a jeżeli się starają, to mają bardzo niski zwrot z kapitałów, co powoduje, że ich właściciele muszą się zastanawiać, czy to dobra alokacja kapitału - powiedział Jagiełło.

- W Polsce jest miejsce na około pięć dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe. Zostanie tylko pięć dużych grup finansowych i banki niszowe, specjalistyczne – dodał.

Prezes poinformował, że PKO BP nie jest zainteresowany przejęciem banku o aktywach niższych niż 100 mld zł.

- Nasze analizy wskazują, że dla PKO Banku Polskiego zajmowanie się przejęciem innego banku o aktywach poniżej 100 mld zł jest dyskusyjne, jeśli chodzi o efektywność. Trzeba się zastanowić, jakie byłyby korzyści z takiej akwizycji, jeśli zatrzymałyby one proces technologizacji banku - powiedział Jagiełło.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane