• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Kaczyński chce dużego lotniska zapewniającego "połączenia z całym światem"

Kaczyński chce dużego lotniska zapewniającego "połączenia z całym światem" Odtwórz: Kaczyński chce dużego lotniska zapewniającego "połączenia z całym światem"
Foto: Shutterstock/ shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Zdaniem Kaczyńskiego, w Polsce powinno powstać duże lotnisko zapewniające połączenia z całym światem | Video: Kaczyński chce dużego lotniska zapewniającego "połączenia z całym światem"

W Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko zapewniające połączenia z całym światem - uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej ilości lokalnych lotnisk? - mówił w piątek na antenie publicznego Radia Białystok podkreślając, że Polska nie może być prowincją.

W czwartek wieczorem Kaczyński spotkał się w Białymstoku z działaczami partii. Dyskutowano m.in. o najbliższych wyborach samorządowych i związanych z nimi zmianach, jakie planuje PiS.

Centralny port lotniczy

W wyemitowanym w piątek rano radiowym wywiadzie lider tej partii był pytany m.in. o to, czy rząd dofinansowałby budowę regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim. Choć władze samorządowe zrezygnowały z takiej inwestycji kilka lat temu (głównie z powodu braku unijnego dofinansowania), temat wciąż jest żywy - przed miesiącem na Podlasiu odbyło się wojewódzkie referendum w tej sprawie. Formalnie było nieważne, bo frekwencja nie przekroczyła 30 proc., jednak jego inicjatorzy (pełnomocnikiem komitetu referendalnego był białostocki radny PiS) zapowiadają zabiegi o to, by tę inwestycję wsparł finansowo budżet państwa.

- Tu jest takie pytanie: czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej ilości lokalnych lotnisk? Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, światowe, gdzieś niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tą drugą ewentualnością, bo Polska nie może być prowincją - mówił Kaczyński.

Podawał przykład lotnisk w Wiedniu i Pradze, które mają dużo większą siatkę połączeń niż największy port lotniczy w Polsce - warszawskie Okęcie.

- Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk - np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina - ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone - mówił lider PiS. Podkreślał, że Polska jest "dużym europejskim krajem i musimy dążyć do tego, żeby tym krajem być w całym tego słowa znaczeniu".

- To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet - podkreślał Kaczyński.

Lotnisko w Białymstoku

Przyznał, że "w jakimś momencie" lotnisko może przydać się także w Białymstoku.

- Ale wtedy trzeba się zdecydować na przykład na to, że nie budujemy szybkich kolei. No bo albo to, albo to. Jak będą autostrady, będą szybkie koleje, no to jest pytanie, jakie znaczenie będą miały lotniska, no oczywiście poza tymi kilkoma największymi zupełnie ośrodkami - powiedział w radiowym wywiadzie.

- Sprawa jest dyskusyjna, to uczciwie mówię. Wiem, że łatwiej by było tutaj powiedzieć: "owszem, budujemy lotniska natychmiast", ale mówię uczciwie - dodał lider PiS.

Opozycja komentuje

Do pomysłu Jarosława Kaczyńskiego odniósł się Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

- Jarosław Kaczyński ma swoje wizje. Nieraz mówił, że jest w stanie poświęcić gospodarkę dla swojej wizji. Tutaj jest podobnie - powiedział poseł w rozmowie z TVN24.

Jak dodał, wszystko powinno być "po coś". Przypomniał, że Warszawa ma duży port lotniczy im. Fryderyka Chopina, jest lotnisko w Modlinie i słabo radzące sobie lotnisko w Radomiu, "do którego państwo nie chce dołożyć nawet złotówki".

Przedstawiciel PO zaproponował, by skupić się na zasobach, które mamy.

- Rozwijajmy lotnisko Chopina, lotnisko w Modlinie i Radomiu, zamiast realizować jakieś kolejne dziwne wizje Kaczyńskiego, które często są utopijne, ale są realizowane tylko dlatego, że jest to wizja prezesa - powiedział w rozmowie z TVN24 Cezary Tomczyk.

Cezary Tomczyk o powstaniu centralnego portu lotniczego:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (27)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
peteku100
Jak się z Kaczyńskim nie zgadzam w wielu kwestiach to w tym momencie sie z nim zgadzam. Lotnisko w Warszawie to jest makabra- jak to rozbudowują to będzie większa makabra.3 lata temu leciałem przez Wawe -makabra, w tym roku będę leciał i nie spodziewam się innych wrażeń.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
STAB
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
el_polaco_don_masacre
Rozumiem ze to duze lotnisko mialoby byc hub-em. Tylko do teg sa potrzebne duze linie lotnicze ktore zrobia z tego lotniska port maciezysty. W polsce co? LOT? chyba nie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cavok
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pegie84
Przecież był już pomysł super lotniska za czasów PO, jesteśmy w centrum europy więc to nei jest jakaś tam wizja szaleńca ale coś czego potrzebujemy i to już.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sindanoriello
A superprezentację tego superlotniska przedstawi superminister z superresortu na superPowerPoincie.
Czy w tym kraju nie ma pilniejszych potrzeb niż kolejne(!) lotnisko? Może lepiej popracować nad służbą zdrowia, która jest ważniejsza i ciągle kuleje?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane