• rozwiń

Prezes NBP: nie będzie przesłanek do podniesienia stóp procentowych

Prezes NBP: nie będzie przesłanek do podniesienia stóp procentowych
Foto: Shutterstock Foto: Glapiński ocenił, że w przypadku odbicia inwestycji wzrost PKB w 2017 r. może osiągnąć 3,5 proc.

Wzrost PKB w przyszłym roku przekroczy 3 proc., a jak włączą się inwestycje, wówczas może to być 3,5 proc. - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP. - Jeśli będzie kontynuacja tych procesów, które obserwujemy w 2016 r., to wydaje mi się, że wówczas w 2017 r. też nie będzie przesłanek do wzrostu stóp procentowych - zaznaczył Glapiński.

- Jeśli mielibyśmy bardzo pozytywny scenariusz: dynamika wzrostu PKB by szybko odbijała, a inflacja rosła, wtedy tak. Ale niestety wzrost nie przekroczy przecież 4 proc. - dodał prezes NBP.

Brakujący wskaźnik

Ocenił, że w przypadku odbicia inwestycji wzrost PKB w 2017 r. może osiągnąć 3,5 proc.

- Jestem pewien, że wzrost PKB w przyszłym roku przekroczy 3 proc., a jak włączą się inwestycję, wówczas może to być 3,5 proc. Ale to jeszcze nie będzie powód, żeby zmieniać stopy - powiedział.
Jak zaskoczą inwestycje - czy to będzie I, czy II kw., trudno powiedzieć, ale wtedy od razu wzrost PKB poszybuje. Tylko tego nam brakuje, wszystkie inne wskaźniki są wysokie - dla stóp procentowych ważne będą jednak przewidywania inflacji - dodał.

Pytany, czy - jego zdaniem - w 2017 r. wskaźnik inflacji CPI osiągnie poziom dolnego przedziału odchyleń od celu, czyli 1,5 proc., odpowiedział: "Nie sądzę, patrząc na te procesy na świecie. Choć są sygnały, że to ruszy - żywność i paliwa".

Gospodarka nadal na hamulcu. PKB wzrósł o 3,1 proc.:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane