• rozwiń
  • WIG20 2178.84 +0.65%
  • WIG30 2464.38 +0.53%
  • WIG 57297.07 +0.48%
  • sWIG80 11456.89 +0.07%
  • mWIG40 3637.40 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:35

Dostosuj

Prezes KHW: ceny węgla poniżej 50 dolarów to zagrożenie dla kopalń

Prezes KHW: ceny węgla poniżej 50 dolarów to zagrożenie dla kopalń
Foto: Fakty TVN Foto: O kondycję KHW prezes był pytany podczas piątkowej uroczystości otwarcia stacji odmetanowania w kopalni Wujek

Przyszły rok będzie decydujący dla branży górniczej w Polsce - uważa prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) Zygmunt Łukaszczyk. Według niego, jeżeli ceny węgla na światowych rynkach spadną poniżej 50 dolarów za tonę, funkcjonowanie kopalń będzie zagrożone.

O kondycję KHW prezes był pytany podczas piątkowej uroczystości otwarcia stacji odmetanowania w kopalni Wujek. Łukaszczyk przypomniał, że na sytuację KHW i innych spółek węglowych bardzo źle wpływają niskie ceny węgla.

- Ten rok mamy za sobą, węgiel jest zakontraktowany. Problemem będzie rok przyszły z punktu widzenia prognozowanych cen. Te ceny w przyszłym roku, według prognoz, nie ruszą. Jeżeli się ustabilizują to i tak będzie dobrze, natomiast jeżeli spadłyby poniżej 50 dolarów w ARA (terminali Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia - red.) dzisiaj widzę to w kategoriach olbrzymich zagrożeń do funkcjonowania kopalń - powiedział Łukaszczyk.

Nieznacznie więcej

Obecnie ceny węgla w ARA nieznacznie przekraczają 50 dolarów za tonę, podczas gdy np. w 2011 r. średnia cena tego surowca wynosiła ponad 120 dolarów za tonę.

Łukaszczyk podkreślił, że KHW utrzymuje płynność finansową i w spółce „bardzo konsekwentnie” realizowany jest program naprawczy, który został zaakceptowany przez związki zawodowe i właściciela. Ale – jak zaznaczył - program „sam się nie zrealizuje”.

- W tym miesiącu w ramach programu mamy zrównać koszty z przychodami, doprowadzić do finału sprzedaż aktywów i dokonać zmniejszenia załogi poprzez dokończenie przekazywania ruchu Boże Dary (który w ubiegłym roku przyniósł spółce 212 mln zł strat na sprzedaży węgla - red.) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - wyliczał.

Kluczowe punkty

Kluczowym elementem programu naprawczego jest sprzedaż przez spółkę Zakładów Energetyki Cieplnej Katowice. W ubiegłym tygodniu Katowicki Holding Węglowy oraz DK Energy Polska, spółka należąca do Grupy EDF, podpisały umowę sprzedaży i nabycia 100 proc. akcji ZEC Katowice.

Warunkiem sfinalizowania transakcji jest uzyskanie zgody walnego zgromadzenia KHW SA na zbycie akcji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie ZEC Katowice SA przez kupującego. Sprawa powinna być sfinalizowana na przełomie września i października. Prezes – nie ujawniając kwoty transakcji – zaznaczył, że środki te trafią na inwestycje, które w przyszłości dadzą firmie zyski.

Łukaszczyk podkreślił, że górnictwo musi wdrażać nowe technologie. KHW wydaje na inwestycje każdego roku ok. 400 mln zł. Jest to konieczne do utrzymywania i rozwijania działalności. Uruchomienie ściany wydobywczej to koszt nawet prawie 100 mln zł – zaznaczył. Otwarta w piątek stacja odmetanowania kosztowała prawie 6 mln zł.

Prezes przypomniał, że w pierwszych siedmiu miesiącach roku zatrudnienie w spółce zmniejszyło się o prawie 10 proc. przy zachowaniu poziomu produkcji na dotychczasowym poziomie. - Mamy dzisiaj ciężki czas, histerii antywęglowej i musimy temu sprostać. Coraz więcej mamy przeciwników, czarnego PR-u - ocenił.

Dużo pracy

Przypomniał, że w całej branży pracuje wciąż prawie 100 tys. osób, a każdy zatrudniony w górnictwie to kilka innych miejsca pracy w firmach kooperujących i miliardy wpłacane każdego roku do budżetu państwa i gmin.

- Nie sposób przestawić radykalnie polskiej energetyki na energetykę odnawialną. Uczciwie powiem, że w to nie wierzę - powiedział Łukaszczyk i przypomniał o kłopotach z energią z sierpnia br.

Zapewnił, że mimo trudnej sytuacji wypłaty dla pracowników są niezagrożone - „z pewnymi uwarunkowaniami”. Musi być wydobycie, musi być zrównanie kosztów z przychodami i sposób bardzo konsekwentnie realizowany program naprawczy – wyliczał.

KHW SA jest jedną z trzech największych spółek zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek dostarczają węgiel odbiorcom przemysłowym i komunalnym. KHW SA dostarcza też metan wykorzystywany w silnikach gazowych oraz produkuje certyfikowane kruszywa budowlane i drogowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
roman555
panie prezesie to dlaczego ja więc na skladzie w malopolsce place ponad 200dolarow za tone? Moze warto by bylo abyscie otworzyli swoje sklady i sprzedawali np.po 100-150dolarow
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane