• rozwiń

Prezes JSW w TVN24 BiŚ: poradzimy sobie sami. Nie sięgniemy po pieniądze podatnika

Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes JSW Jarosław Zagórowski Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes JSW Jarosław Zagórowski
Foto: Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczęli w środę strajk, w kopalniach wstrzymano wydobycie | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes JSW Jarosław Zagórowski

- Rząd jako większościowy akcjonariusz nie ingeruje w spółkę. To my jako zarząd podjęliśmy decyzję, że nie będziemy wyciągali ręki po pieniądze podatnika. Uważam, że powinniśmy poradzić sobie sami - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Jarosław Zagórowski prezes JSW.

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczęli w środę strajk, w kopalniach wstrzymano wydobycie - podali związkowcy, którzy żądają m.in. odwołania zarządu JSW. Wspiera ich m.in. krajowa Solidarność, która uznaje działania zarządu za prowokację i dążenie do konfliktu.

Plan oszczędnościowy

Zarząd JSW chce wdrożyć plan oszczędnościowy. Według Zagórowskiego JSW nie zamierza zwalniać i zamykać kopalń - Będziemy chronić wynagrodzenia miesięczne i "Barbórkę". Niektóre elementy około płacowe mogą być wypłacane w późniejszych ratach, w przyszłości jak się sytuacja poprawi, a może nie wypłacimy niektórych elementów - mówił.

- Stąd powstało to, co zafundowały nam związki: strajk. Moim zdaniem strajk absolutnie niezgodny z prawem. Procedura sporu była prowadzona o przywrócenie posiłku profilaktycznego dla pracowników nie wykonujących pracy fizycznej, czyli m. in. administracji i liderów związkowych. Tę decyzję podjęliśmy już kilka miesięcy temu - zaznaczył Zagórowski.

Szef JSW zaznaczył, że spółka założyła, że "zgodnie z polityką rządu chce utrzymać miejsca pracy". - W ostatnich latach optymalizowaliśmy zatrudnienie, nie widzimy potrzeby do zwalniania pracowników, nie zamykamy kopalń, ponieważ mamy takie aktywa, który - nawet jeśli nie najlepiej dziś pracują - to mają perspektywy poprawy. Chcemy też chronić wynagrodzenia miesięczny, ale założyliśmy, że pewne elementy około płacowe będziemy wypłacać w zależności od sytuacji finansowej firmy. Na to właśnie nie ma zgody - ocenił.

JSW, która obecna jest na warszawskiej giełdzie walczy o swoją pozycję również na parkiecie. Sam prezes rekomenduje akcje górniczej spółki. - Kupiłbym akcje JSW, bo są rekordowo tanie. Patrząc na jakość tych aktywów i ich temperament. - Nie mamy dużego zadłużenia. To 1,2 mld zł, które wzięliśmy z rynku finansowego było przeznaczone na zakup aktywów. JSW to są dobre aktywa. 1,2 mld to było na zakup kopalni Knurów-Szczygłowice, dzisiaj jednej z najlepszych naszych kopalń - podsumował.

Coraz taniej

Według Zagórowskiego "JSW boryka się dziś z problemami wynikającymi przede wszystkim z dużego spadku cen węgla koksowego na rynkach światowych z prawie 300 dolarów do 120". - Długo sądziliśmy, że jest to spadek czasowy i że nastąpi odbicie. Niestety nie ma determinantów w gospodarce światowej, zwłaszcza tej chińskiej, która napędzała wysokie ceny surowców na świecie. Musimy przygotować spółkę na to, że w najbliższych latach ceny surowców jakich jak węgiel, węgiel koksowy i ruda żelaza będą na stosunkowo niskim poziomie - podkreślił.

- My, korzystając ze stosunkowo dobrej sytuacji w latach ubiegłym, skumulowaliśmy odpowiednio duże środki finansowe na wypadek cyklów koniunkturalnych. To poduszka nam się kończy. Przez cały 2014 rok prowadziliśmy jeszcze duży zakres inwestycji. W 2015 rok wchodzimy z bardzo ograniczonym poziomem własnych pieniędzy. Przyjęliśmy zasadę, że musimy zbilansować wydatki z przychodami. Zrobiliśmy już bardzo duże cięcia w inwestycjach. Musimy też poszukać oszczędności w innych kosztach - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cypis57
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
każdy tak mówi, a w efekcie za wszystko płaci podatnik - zarządy w spółkach państwowych dostają sute premie (niezaleznie od wyników osiągnietych przez spółkę), odprawy (zmieniają sie często na stanowiskach - taka karuzela dla odpraw) i inne benefity... prosze przyjrzeć sie np. spółce LOT...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MarianJK
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pawelpio
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane