• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Chińczycy sfinansują inwestycje w Polsce? Jest porozumienie z największym bankiem świata

Chińczycy sfinansują inwestycje w Polsce? Jest porozumienie z największym bankiem świata
Foto: tvn24 Foto: Chińczycy deklarują gotowość finansowania inwestycji infrastrukturalnych z odpowiednio długim terminem

Chińczycy deklarują gotowość finansowania inwestycji infrastrukturalnych z odpowiednio długim terminem - powiedział dziennikarzom w Pekinie prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Ocenił, że obecne w Polsce pięcio-siedmioletnie finansowanie inwestycji przez banki jest niewystarczające.

BGK i największy na świece bank ICBC podpisały w środę w Pekinie porozumienie o współpracy dotyczącej finansowania inwestycji i handlu zagranicznego.

Długi termin

Prezes BGK powiedział dziennikarzom, że Chińczycy deklarują gotowość finansowania inwestycji infrastrukturalnych z odpowiednio długim terminem. - W Polsce pięcio-, siedmioletni okres finansowania uznaje się za długi, a to jest stanowczo niewystarczający okres, by mówić o sprawnym sfinansowaniu inwestycji, która wymaga tak naprawdę 20 lat czy 25 lat (finansowania) - powiedział.

- Liczymy na to, że to trochę zmieni nastawienie naszych kolegów w bankach komercyjnych, ale każdy dodatkowy podmiot, który chce w takim finansowaniu uczestniczyć jest pożądany dla Polski - dodał Kacprzyk.

Zaznaczył, że porozumienie między BGK i ICBC daje komfort współpracy bankom, ale jest też ważne dla klienta. - Będziemy rozpoznawani jako polski bank. Wszędzie tam, gdzie polski klient będzie potrzebował jakiejkolwiek usługi finansowej z pewnością BGK będzie mógł aktywnie go w tym wspierać - powiedział Kacprzyk. Zaznaczył, że mowa o finansowaniu i współinwestowaniu inwestycji zarówno w Polsce, jak i ewentualnie o "finansowaniu polskiej ekspansji" za granicą.

Gwarancje przetargowe

Jak mówił, BGK liczy także na współpracę ICBC w zakresie infrastrukturalnych funduszy inwestycyjnych. A także – dodał – na to, że BGK będzie mógł korzystać ze wsparcia tak silnego banku jakim jest ICBC przy emisji długu, który – jak mówił - nie był do tej pory obecny na rynkach Azji i Pacyfiku. - Z całą pewnością jest to rynek, na którym warto spróbować nasze papiery choćby wartościowe ulokować - powiedział.

Podkreślił, że chodzi o finansowanie, które np. dotyczy BGK. - Nie chciałbym w żadnej mierze wchodzić w kompetencje ministra finansów - zaznaczył. Prezes BGK powiedział, że emitowanie długu publicznego do tej pory miało miejsce na innych rynkach niż tych, na których ICBC mógłby pomóc. - Żeby nie stanowić konkurencji dla MF myślę, że wykorzystamy tę pomoc w obszarze Azji i Pacyfiku - powiedział.

Szef BGK był także pytany o kredytowanie firm chińskich, które chciałyby inwestować w Polsce. - Mówiliśmy m.in. o tym, że w przypadku stawania firmy chińskiej do przetargu potrzeba gwarancji przetargowych. Mówiliśmy o tym, że niezależnie od tego, czy dostarczymy samo finansowanie, będziemy mogli dawać produkty gwarancyjne finansowania chociażby bieżące, w złotówkach, którego Chiny naturalnie nie mają - powiedział.

Cel porozumienia

Porozumienie o współpracy między BGK i ICBC zostało podpisane w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i przywódcy Chin Xi Jinpinga.

Jak wyjaśnił BGK w komunikacie BGK, celem porozumienia z ICBC jest ustanowienie wielowymiarowego i strategicznego partnerstwa, wspieranie wspólnych interesów i dalszej współpracy. Określono także obszary i formułę współpracy w ramach inicjatywy "Jeden Pas, Jeden Szlak". "Pas i Szlak" to sieć korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE.

W porozumieniu znalazła się też deklaracja współpracy w obszarze finansowania handlu, włączając w to wydawanie akredytyw importowych i eksportowych, transakcje faktoringowe na należnościach, gwarancje eksportowe, handel i inwestycje w walucie chińskiej oraz obrót instrumentami pochodnymi.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane