• rozwiń

Temat: Podatki

Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. Premier: to test dla opozycji

Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji" Odtwórz: Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji"
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Posłowie zajmą się dzisiaj projektem podatku bankowego | Video: Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji"

- Projekt o podatku bankowym to test dla opozycji czy chce pracować, czy się awanturować. Po której stronie stoi, czy stoi po stronie obywateli, czy lobby korporacji i interesów - powiedziała w środowym wystąpieniu premier Beata Szydło. Zdaniem szefowej polskiego rządu przegłosowanie tej ustawy pozwoli na uzyskanie dochodów potrzebnych do realizacji m.in. programu "Rodzina 500 plus".

O godz. 10:30 rozpoczęło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem ze strony parlamentarzystów.


Założenia projektu

Projekt nowego podatku przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, który trafił do Sejmu na początku grudnia przewiduje, że objęte nim mają być banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń.

Stawka podatku, w przypadku banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń, krajowych zakładów reasekuracji, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku.

Choć podmiotem opodatkowania mają być także SKOK-i, to ich i banków spółdzielczych podatek raczej nie obejmie, bo nie mają aktywów przekraczających 4 mld zł. "Poza opodatkowaniem pozostaną zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe z państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujące działalność w Polsce na zasadzie swobody działalności ubezpieczeniowej oraz banki wykonujące transgraniczną działalność bankową" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podatek naliczany ma być w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono w projekcie na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Autorzy projektu szacują, że budżet zyska na tym ok. 5-6 mld zł rocznie. Podatek ma obowiązywać już od 1 lutego 2016 roku.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY O PODATKU BANKOWYM

Podatek bankowy uderzy w banki i klientów?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jedentaki
Ceny ubezpieczeń JUŻ wzrosły (kto kupował ostatnio ten wie ile), marże w kilku bankach także wzrosły. I kto za to płaci? Banki/ubezpieczyciele czy My?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jack_t
Czyli skoki - zaplecze finansowe pis, objęte gwarancjami BFG, nie będzie opodatkowane? Tak oto pis znów dzieli na lepszych i gorszych. Złodzieje i oszuści po raz nie wiem który.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane