• rozwiń
  • WIG20 2148.99 -0.51%
  • WIG30 2431.04 -0.50%
  • WIG 56542.26 -0.62%
  • sWIG80 11477.81 +0.27%
  • mWIG40 3597.39 -0.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:23

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Związkowcy spotkali się z premierem w sprawie podwyżek. "Niech rząd się pochyli nad problemem"

Premier o minimalnym wynagrodzeniu Odtwórz: Premier o minimalnym wynagrodzeniu
Premier o minimalnym wynagrodzeniu "Źródło: tvn24"

Jestem przekonany, że w najbliższych paru tygodniach ustalimy minimalne wynagrodzenie - powiedział we wtorek po spotkaniu z władzami Solidarności premier Mateusz Morawiecki. Szef Solidarności Piotr Duda podkreślił, że związkowcy czekają na "pozytywną informację ze strony rządu". Związek domaga się między innymi odmrożenia płac w budżetówce oraz wzrostu płacy minimalnej.

- Pokazujemy, że to, co mówimy, to robimy, że w ślad za naszymi słowami idą czyny - mówił szef rządu. - Powiedzieliśmy 500 plus i poprzez uszczelnienie podatków nasza polityka społeczna służy społeczeństwu. Powiedzieliśmy "minimalne stawki godzinowe" i mamy minimalne stawki godzinowe i uzgodnimy - jestem o tym przekonany - również w najbliższych paru tygodniach minimalne wynagrodzenie - mówił Mateusz Morawiecki.

Żądania związkowców

Szef Solidarności Piotr Duda dodał, że podczas spotkania omówiono wiele tematów.

- Nasze trzy główne tematy to było "odmrożenie" wskaźnika w przyszłym roku dla sfery budżetowej, dla pracowników urzędów wojewódzkich, całej budżetówki. Także sprawy dotyczące minimalnego wynagrodzenia, jeżeli chodzi o przyszły rok, a także "odmrożenia" wskaźnika, który uprawnia do obliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - wyliczał Piotr Duda.

- Po tym spotkaniu czekamy, aż pan premier usiądzie ze swoimi doradcami, ministrami, oceni to nasze spotkanie i przedstawi Komisji Krajowej Solidarności wnioski - dodał. Szef "S" zwrócił też uwagę, że wskaźniki są "zamrożone" od 2010 roku. - Przez sześć lat rządów PO-PSL wynagrodzenia sfery budżetowej stały w miejscu - podkreślił.

Duda wyraził jednocześnie nadzieję, że rząd pochyli się nad problemami pracowników sfery budżetowej i "w przyszłym roku nastąpi jakiś krok".

- Apeluję raz jeszcze, aby faktycznie pochylić się nad postulatami. Czekamy na pozytywną zwrotną informację ze strony rządu - powtórzył Duda.

Nie tylko premier

Spotkanie odbyło się w siedzibie NSZZ Solidarność w Gdańsku i było zamknięte dla mediów.

Uczestniczyli w nim także między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Związek żąda m.in. podwyżek płac w państwowej sferze budżetowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane