• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

100 miliardów złotych na wymianę pieców. Premier: program będzie cywilizacyjnym przełomem

Morawiecki o walce ze smogiem Odtwórz: Morawiecki o walce ze smogiem
Morawiecki o walce ze smogiem "Źródło: tvn24bis"

- Program Czyste Powietrze będzie cywilizacyjnym przełomem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Opocznie w województwie łódzkim. Dodał, że przyczyni się on do poprawy jakości życia, zdrowia, powietrza i obniży rachunki. Na ten cel w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone około 100 miliardów złotych.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Opoczna przedstawił program Czyste Powietrze, którego realizacja ma rozpocząć się w drugiej połowie września br. Jego celem jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, poprzez wymianę z rządowym dofinansowaniem starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków.

"To program cywilizacyjny"

- To program, który nie waham się nazwać programem cywilizacyjnym, bo on jak mało który ma służyć nie tylko temu, żeby było czystsze powietrze. A wiem, że Opoczno znajduje się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie cały czas powietrze jest bardzo zanieczyszczone. To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach, co zostało potwierdzone przez Trybunał Europejski. (...) Stwierdził on, że latach 2008-2015 nic lub zupełnie nic nie zostało zrobione przez naszych poprzedników - oświadczył premier.

Morawiecki zapowiedział, że obecny rząd chce doprowadzić do poprawy jakości powietrza w kraju i na ten cel z różnych programów oraz pożyczek w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone około 100 mld zł. Pieniądze w formie dofinansowania mają trafić do mieszkańców na ocieplanie budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Zdaniem szefa rządu kwota ta "pozwoli na ocieplenie 4 może do 5 milionów budynków jedno- i wielorodzinnych, a to przełoży się na niższe rachunki".

Morawiecki zapewnił, że chce, by polska energetyka nadal była oparta na niezależnych, krajowych zasobach źródeł, w tym głównie węglu. - Przez najbliższe kilkadziesiąt lat na pewno tak będzie. Jednocześnie musimy znaleźć sposób na to, by pochodne paliwa węglowego nie truły (…). Dlatego właśnie przyjęliśmy kilkunastopunktowy program Czyste Powietrze. On się składa z wielu części, ale bardzo ważna jest ta dotycząca jakości kupowanych pieców, jakości paliw, ale najważniejsze jest ocieplanie budynków - tłumaczył.

Założenia programu

Minister środowiska Henryk Kowalczyk dodał, że wdrażany projekt jest "kompleksowy i realizujący wiele celów jednocześnie". Jak wyjaśnił, pozwoli on uzyskać gospodarstwom domowym realne oszczędności i poprawi jakość powietrza.

- Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, to znaczy wymiana źródła ogrzewania na czyste, termomodernizacja, polegająca na ociepleniu ścian, sufitów, wymianie okien i drzwi - tłumaczył Kowalczyk. - Dopiero wtedy, po zrealizowaniu przedsięwzięcia, właściciel domu jednorodzinnego powinien mniej płacić za ogrzewanie - zapewnił.

Zwracał uwagę, że "koszty kwalifikowane, które przypadają na jednego właściciela domu jednorodzinnego, to jest maksymalna kwota 53 tysięcy zł". - To kwota, która w przeciętnej wielkości domu wystarcza zarówno na ocieplenie okien, jak i wymianę pieca - przekonywał.

Minister poinformował, że do kosztów kwalifikowanych rząd oferuje pomoc finansową w formie dotacji, uzależnioną od zamożności właściciela domu. - Najmniej zamożni otrzymają 90 procent i stopniowo co 10 procent, aż do najzamożniejszych, którzy otrzymają pomoc w wysokości 30 procent - wyjaśnił.

W ramach programu będą oferowane również pożyczki na realizację inwestycji.

Start we wrześniu

Kowalczyk poinformował, że przedsięwzięcie zostanie uruchomione w drugiej połowie września.

Program wymiany pieców i termomodernizacji będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski.

Będą przyjmowały je Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Alarmujący raport

Zapowiedzi premiera zbiegły się w czasie z publikacją raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza, Polska jest czarnym punktem na mapie Europy, a rząd podejmuje niewystarczające działania, by to zmienić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lukej75o
Taki program w Czechach dziala juz od 2009r, nazywa sie Zelena usporam.

mam nadzieje ze nie skonczy sie jak zwykle u premiera Morawieckiego na slajdach i zapowiedziach.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane