• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Prawie 84 tys. umów pod lupą. Trwa audyt w państwowych spółkach

Prawie 84 tys. umów pod lupą. Trwa audyt w państwowych spółkach
Foto: mat. prasowe Foto: Trwa audyt w państwowych spółkach

Premier Beata Szydło na bieżąco otrzymuje ustalenia i wnioski z analiz umów spółek skarbu państwa z lat 2015-16 - poinformował w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego Stanisław Żaryn.

Żaryn pytany przez PAP poinformował, że stale trwa analiza materiałów nadesłanych na prośbę ministra przez 66 spółek i ich spółek zależnych.

- Zgodnie z zapowiedziami materiał jest poddawany szczegółowej analizie w Departamencie Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz służbach podległych ministrowi koordynatorowi. Ustalenia i wnioski płynące z analiz są przekazywane na bieżąco Prezes Rady Ministrów Pani Beacie Szydło - poinformował PAP Żaryn.

Rzecznik wyjaśnił, że wszystkie spółki odpowiedziały na wezwanie ministra i departament otrzymał od nich zestawienia umów. - Łącznie DBN KPRM otrzymał informacje o umowach zawartych przez 249 spółek. Materiał zawiera dane dotyczące 83 tys. 876 umów - podał.

Żaryn zaznaczył, że "w czasie trwania kontroli informacje dotyczące umów i działań jednostek podległych Ministrowi Koordynatorowi nie są podawane do publicznej wiadomości".

Zmiany w zarządach

Pod koniec października premier Beata Szydło mówiła, że audyt toczy się, a pierwsze wyniki "będą już niebawem znane". Zaznaczyła, że jest w tej sprawie w stałym bieżącym kontakcie z ministrem Kamińskim i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, nadzorującym likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Odpowiednie decyzje, również personalne, będą podjęte - mówiła wtedy szefowa rządu.

Pod koniec października minister Kowalczyk informował, że wyniki audytu w państwowych firmach, przeprowadzonego na zlecenie ministra koordynatora są opracowywane. Wcześniej - w wywiadzie dla PAP - zapowiadał, że po ogłoszeniu wyników audytu możliwe będą zmiany w zarządach największych firm.

Audyt w spółkach

Audyt w państwowych firmach rozpoczął się we wrześniu. Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wystąpił wówczas do resortów, którym podlegają państwowe firmy, o informacje w sprawie umów zawieranych przez te spółki. W ramach kontroli miały być też sprawdzane umowy zewnętrzne zawierane przez spółki SP.

Kamiński tłumaczył wówczas, że analizie zostaną poddane dwa lata "działania spółek i zawierania umów". - To jest rok 2015, 2016. Chcemy zobaczyć, co się działo w tym roku w spółkach, kiedy doszło do zmiany władzy, jak pod koniec swoich rządów Platforma nadzorowała spółki, co z tego wynikało i jak to wygląda pod nowymi rządami - mówił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane