• rozwiń

Morawiecki o premiach dla ministrów: niczego nie chcemy ukrywać

Morawiecki: w sprawie premii dla ministrów niczego nie chcemy ukrywać Odtwórz: Morawiecki: w sprawie premii dla ministrów niczego nie chcemy ukrywać
Morawiecki: w sprawie premii dla ministrów niczego nie chcemy ukrywać "Źródło: tvn24"

Informacja o premiach dla ministrów jest dostępna dla wszystkich, niczego nie chcemy ukrywać - powiedział w piątek w Piszu w województwie warmińsko-mazurskim premier Mateusz Morawiecki, pytany o wysokość premii przyznanych ministrom w ubiegłym roku.

W grudniu ubiegłego roku poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza zwrócił się z interpelacją w sprawie nagród przyznanych członkom Rady Ministrów. W odpowiedzi datowanej na środę wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot zamieścił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 roku.

Wynika z niej, że 21 konstytucyjnych ministrów otrzymało nagrody w wysokości od 65 100 zł do 82 100 zł rocznie, 12 ministrów w KPRM od 36 900 zł do 59 400 zł, zaś była premier Beata Szydło - 65 100 zł. Łącznie daje to kwotę 3 585 400 zł.

"Nic nie dzieje się po cichu"

Premier Mateusz Morawiecki pytany na konferencji prasowej, czy w jego opinii ministrowie powinni zarabiać więcej, czy informacja na temat wysokości premii powinna być publiczna oraz czy przyznane premie nie są zbyt wysokie, odpowiedział, że w tej kwestii "nic nie dzieje się po cichu".

- Sam fakt, że one (premie - red.) są publiczne, informacja o nich jest dostępna dla wszystkich osób, świadczy o tym, że absolutnie niczego nie chcemy, nie możemy i nie będziemy ukrywać - powiedział Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że jakiekolwiek zmiany wynagrodzeń, zwłaszcza w administracji publicznej, powinny być procentowo niższe niż w całej gospodarce. - Wszyscy w Polsce pracują bardzo ciężko, chciałbym żeby wszyscy (...) zarabiali jak najlepiej, a jakiekolwiek zmiany wynagrodzeń, zwłaszcza w administracji publicznej, powinny być zawsze procentowo ciut niższe niż w całej gospodarce - zwracał uwagę Mateusz Morawiecki.

- Dla mnie takim papierkiem lakmusowym jest to, czy maleje bezrobocie, czy rosną wynagrodzenia pracowników i przede wszystkim na to patrzę, to jest dla mnie najważniejsze - dodał premier.

Zarobki premiera

Wynagrodzenie zasadnicze premiera wynosi 11 094 zł brutto. Ustala się je na podstawie kwoty bazowej, która jest podana w ustawie budżetowej (w 2018 roku - 1789,42 zł) i mnożnika wynagrodzenia przypisanego Prezesowi Rady Ministrów (6,2).

Do tej kwoty dolicza się dodatki, na przykład funkcyjny (3 600 zł brutto) oraz stażowy - za wieloletnią pracę w urzędach państwowych (5-20 procent płacy zasadniczej).

Kto z największą nagrodą

Z informacji udostępnionych przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota wynika, że wśród konstytucyjnych ministrów w 2017 roku największą sumę nagród brutto otrzymał Mariusz Błaszczak - 82 100 zł. To średnio 6842 zł brutto miesięcznie.

Tuż za byłym ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a od stycznia szefem resortu obrony narodowej, znaleźli się Mateusz Morawiecki (minister finansów i rozwoju) i Anna Zalewska (minister edukacji narodowej) - po 75 100 zł. Ponadto ministrowie Piotr Gliński (kultury), Witold Bańka (sportu), Anna Streżyńska (cyfryzacji), Witold Waszczykowski (spraw zagranicznych) otrzymali nagrody w wysokości 72 100 zł każdy.

Na konto szefowej rządu Beaty Szydło z tego tytułu wpłynęło zaś 65 100 zł.

W przypadku ministrów z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów największymi sumami mogą pochwalić się Dobrosław Dowiat-Urbański - 59 400 zł oraz Paweł Szrot - 56 400 zł.

Tuż za nimi znaleźli się Maciej Wąsik, Anna Maria Anders, Adam Lipiński, Maciej Małecki, Piotr Naimski, Grzegorz Schreiber, Paweł Szefernaker. Ci ministrowie otrzymali po 51 400 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane