• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Premier i minister pracy spotkały się z prezes ZUS

Premier i minister pracy spotkały się z prezes ZUS
Foto: tvn24 Foto: Premier Beata Szydło powołała Gertrudę Uścińską na stanowisko prezesa ZUS 11 lutego br.

Premier Beata Szydło i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkały się w środę w siedzibie ZUS z prezesem tej instytucji Gertrudą Uścińską. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, rozmowa dotyczyła m.in. planów ZUS i procedur, które chce wprowadzać nowe kierownictwo.

- To było spotkanie, na którym pani profesor Uścińska zaprezentowała jak funkcjonuje ZUS na co dzień. Wypunktowała problemy organizacyjne, z jakimi ZUS się zmaga. Chodzi o pewne niedookreślenie kompetencji, również niemoc w podejmowaniu decyzji. Pani profesor wprowadza nowe rozwiązania, nowe procedury, które przyśpieszą i ułatwią funkcjonowanie tej instytucji - powiedział Bochenek po spotkaniu.

Jak dodał, prezes Uścińska mówiła też o wdrożeniu systemów informatycznych, które służą obsłudze świadczeń.

Skuteczność i terminowość

Uścińska w wywiadzie dla PAP z początku kwietnia powiedziała, że jej priorytety jako szefowej wynikają wprost z ustawy o ubezpieczeniach społecznych - Zakład ma skutecznie pobierać składki i terminowo wypłacać świadczenia. Wszelkie pozostałe funkcje muszą być temu podporządkowane i wspierać te dwa podstawowe zadania.

Zapowiedziała przegląd obecnej polityki kadrowo–finansowej i podjęcie starań o wzrost wynagrodzeń, które w ZUS są niskie. W ocenie prof. Uścińskiej wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymaga zmiany, bo w społecznym odbiorze ZUS niezasłużenie oceniany jest słabo. Pytana o plany obniżenia wieku emerytalnego, zapewniła, że ZUS sobie poradzi.

Premier Beata Szydło powołała Gertrudę Uścińską na stanowisko prezesa ZUS 11 lutego br. ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł poprzedni prezes Zbigniew Derdziuk; od tego czasu obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane