• rozwiń

Temat: PiS

Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne
Foto: tvn24 Foto: Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że pieniądze z programu, w sumie 17 mld zł w tym roku, zasilą polską gospodarkę.

Program Rodzina 500 plus, który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rusza 1 kwietnia. Zgodnie z nim, rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

- Jesteśmy podekscytowani, czy wszystko będzie dobrze przebiegało. Wierzę w to, że tak, że wszystkie służby, które mają przygotowywać, obsługiwać program staną na wysokości zadania - powiedziała szefowa rządu Beata Szydło w "Sygnałach dnia" w czwartek. Podkreśliła, że rząd realizuje program, który jest potrzebny zarówno rodzinom, jak i gospodarce.

Finansowanie na kolejne lata?

Premier pytana o to, jak w kolejnych latach będzie ten program finansowany, powiedziała, że rząd jest na przygotowany. - W tym roku pieniądze są zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku jestem również spokojna o to, że te pieniądze będą zabezpieczone. Minister finansów pracuje w tej chwili nad uszczelnieniem systemu podatkowego; wprowadzamy nowe podatki od instytucji finansowych, od banków i od hipermarketów, i wszystko wskazuje na to - biorąc pod uwagę analizę wpływów podatkowych w tym roku - że rzeczywiście są to te zmiany (...), które idą w dobrym kierunku - powiedziała Szydło.

Apel

Zaapelowała do polityków opozycji, by nie wprowadzali zamieszania informując, że środków nie starczy albo że trzeba będzie zabrać pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Finansowanie Programu 500 plus jest bezpieczne, zabezpieczone i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - powiedziała. Zaznaczyła, że te pieniądze trafią na rynek w Polsce, zasilą polską gospodarkę. "Spodziewamy się, że będą wyższe wpływy podatkowe. Spodziewamy się, że dzięki tym środkom finansowym, a w momencie, kiedy uruchomimy również programy mieszkaniowe, to będzie jeszcze większy napływ gotówki na rynek. Również dostanie takiego dodatkowego impulsu polska gospodarka - mówiła Szydło.

Ostrożność

Dodała, że wszystkie te plany wymagają spokojnej pracy i przygotowania. - Dlatego pan minister finansów te projekty ustaw, które wprowadza, które przyjmuje, robi bardzo ostrożnie, ale też ma kompleksowy plan zmiany w systemie podatkowym w Polsce, co jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że obecny system podatkowy nie spełniał oczekiwań - powiedziała szefowa polskiego rządu. W tym kontekście wskazała na konieczność uszczelnienia systemu i jego uproszczenie, by podatnicy nie musieli zdawać się na interpretacje i szukanie doradztw podatkowych. - Powinien być prosty, jasny podatek - powiedziała.

Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wypłacane będą przez gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz. Program Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Więcej już było gadania o tym 500 minus niż to jest warte, bo większość ludzi nic nie dostanie, tylko będzie na to płacić. To czy finansowanie jest "bezpieczne" nikogo nie obchodzi.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
znowu same hasła i populizmy - a żadnych szczegółów - niech poda jak to wygląda kwotowo, a nie jakie są marzenia rządu... każdy program PiSu tylko doprowadza Polskę (budżet) do ruiny coraz bardziej ją zadłużając...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Andrzej Maliniak
Budżet się nie spina a ta bajki opowiada. Za 4 lata staniesz do trybunału stanu. A prezes będzie się cieszył w tym czasie z emerytury na Węgrzech.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane