• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Premier: chcemy, żeby trzynasta emerytura była zagwarantowana ustawą

Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach Odtwórz: Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach
Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach "Źródło: tvn24"

Chcemy, żeby świadczenie "Emerytura plus" było gwarantowane ustawowo i było dostępne dla emerytów w kolejnych latach – zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wspólnie z szefową MRPiPS Bożeną Borys-Szopą odwiedził we wtorek Dom Kultury w Halinowie w woj. mazowieckim. Premier podczas briefingu potwierdził swoją wcześniejszą deklarację, że rząd zamierza corocznie wypłacać tzw. trzynastą emeryturę.

Program w kolejnych latach

- Chcemy, żeby program "Emerytura plus" był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie, czasami naprawdę niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach "Emerytury plus", pokazujemy elementarną sprawiedliwość – powiedział. Premier, mówiąc o wsparciu dla seniorów wymienił także m.in. waloryzacje rent i emerytur.Podkreślił, że państwo musi dbać o godność swoich obywateli. - Tworzenie polityki opartej na wartościach jest w naszym DNA, w naszym kodzie genetycznym i to jest moje zobowiązanie dla państwa – tworzenie takich polityk, które będą jak najbardziej oparte na zasadzie solidarności, sprawiedliwości – dodał Morawiecki.

Z kolei minister Borys-Szopa zaznaczyła, że "Emerytura plus" to szczególnie ważne wsparcie dla tych osób starszych, które pobierają niskie świadczenia, także te znacznie poniżej emerytury czy renty minimalnej.

- W sumie jednorazowe świadczenie pieniężne trafiło do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów – wskazała minister rodziny. - Bardzo się cieszymy, że pójdziemy z tym programem dalej, w następne lata – dodała.

"Emerytura plus"

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł

W projekcie ustawy o "jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r." zapisano, że świadczenie będzie wypłacone jedynie w 2019 roku. Mimo to, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał już wcześniej, że świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych latach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Stefan_007
A nie lepiej, zamiast robić te wszystkie "szopki" z 13. emeryturami, zwyczajnie podnieść te 12 pozostałych, comiesięcznych? Taniej będzie.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qhen
nie wiem jak innych emerytów ale mnie nie kupicie za 13 emeryture.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane