• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Pusta kasa ważnego funduszu i wyższe podatki? Premier: to są próby straszenia

Szydło: z Funduszu Rezerwy Demograficznej niewiele już zostało Odtwórz: Szydło: z Funduszu Rezerwy Demograficznej niewiele już zostało
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: W piątek ruszył program Rodzina 500 plus | Video: Szydło: z Funduszu Rezerwy Demograficznej niewiele już zostało

Rząd nie planował sięgnąć po pieniądze z Funduszu Rezerw Demograficznych na wypłatę świadczeń 500 plus w przyszłym roku - mówiła w TVN24 premier Beata Szydło. - Z FRD niewiele już zostało, bo poprzedni rząd i Platforma Obywatelska czerpali z niego hojnymi garściami - mówiła w programie "Jeden na Jeden". Jej zdaniem, "będzie trzeba na pewno myśleć o odbudowie tego funduszu". Jednocześnie premier Szydło mówiła, że rząd nie będzie podnosił podatków.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ, O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

- To jest naprawdę bardzo wielki dzień. Rusza program, który jest programem przełomowym. To z jednej strony jest wsparcie dla rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej. Ale z drugiej strony jest to program, który mam nadzieję, że przełoży się pozytywnie na demografię w Polsce. Po trzecie to program, który da duży impuls w polskiej gospodarce - mówiła premier Beata Szydło.

- W tym roku na polski rynek trafi około 17 mld złotych, bo tyle zostanie przekazanych do polskich rodzin w ramach tego programu. W przyszłym roku ponad 20 mld. Program jest bezpieczny - zapewniła szefowa polskiego rządu.

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie w ramach programu Rodzina 500 plus, otrzyma każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci - na drugie i każde kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Wypełnij z nami wniosek o 500 zł na dziecko.

Podwyżka podatków?

Premier zaprzeczyła, by rząd planował skorzystać z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). - To są próby straszenia, że finansowanie programu może być w jakiś sposób zagrożone. Absolutnie nie ma takiej możliwości - zapewniła Szydło.

Jak zaznaczyła, "z Funduszu niewiele już zostało, bo poprzedni rząd i Platforma Obywatelska czerpali z niego hojnymi garściami. Będzie trzeba na pewno myśleć o odbudowie tego funduszu, bo on został praktycznie całkowicie przez Platformę wyczerpany".

- Program (Rodzina 500 plus - red.) będzie nie tylko w tym roku, ale i latach kolejnych - powiedziała Szydło.

Jednocześnie premier zapewniła, że rząd nie będzie podnosił podatków. - Pracujemy nad zmianą uszczelnieniem systemu podatkowego. Ale chcemy też rozmawiać o zmianie w taki sposób, żeby podatki osobiste były prostsze i łatwiejsze, a być może w przyszłości również niższe dla polskich obywateli - tłumaczyła w programie "Jeden na Jeden" premier Beata Szydło.

Co to jest?

FRD został utworzony w 2002 roku jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. Środki gromadzono w FRD bez możliwości wykorzystania przed końcem 2009 roku.

W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero wtedy, gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki, a więcej będzie pobierało świadczenia. W praktyce jednak w 2010 roku i następnie w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku środki z FRD zostały przesunięte do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na bieżącą wypłatę emerytur. Było to odpowiednio: 7,5 mld zł, 4,0 mld zł, 2,9 mld zł, 2,5 mld zł oraz 2,5 mld zł.

Zobacz całą rozmowę.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane