• rozwiń
  • WIG20 2180.99 -1.19%
  • WIG30 2479.90 -1.18%
  • WIG 57899.72 -0.94%
  • sWIG80 11653.05 +0.37%
  • mWIG40 3758.83 -1.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:02

Dostosuj

Temat: Sejm

Nad jezioro tylko z grubym portfelem. Opłaty mogą uderzyć w turystów

Opłaty dla posiadaczy jachtu? Sejm obraduje nad Prawem wodnym Odtwórz: Opłaty dla posiadaczy jachtu? Sejm obraduje nad Prawem wodnym
Opłaty dla posiadaczy jachtu? Sejm obraduje nad Prawem wodnym

Wraca temat wprowadzenia podatku wodnego w marinach. Nad projektem prawa wodnego pracuje sejm, a nowe przepisy mają wejść w życie już w lipcu. W efekcie cumowanie jachtem w porcie stanie się potwornie drogie, a zmuszone do zapłaty wysokich podatków porty przerzucą opłaty na turystów.

Nowy podatek, który miałby zostać nałożony na właścicieli portów, przystani czy pomostów uderzyłyby bezpośrednio w miłośników spędzania czasu nad wodą. W praktyce bowiem oznaczałoby to dla nich koszt za cumowanie łódki albo jachtu w ciągu tylko jednej nocy wysokości nawet kilkuset złotych. A porty podniosą ceny nie tylko dla żeglarzy, ale dla każdego korzystającego z pobytu nad wodą.

Opłaty za wodę

"Podatek wodny" to zbiorcza nazwa dla wszelkich opłat za korzystanie z terenów nadwodnych. Do tej pory w Polsce tego typu opłaty w ogóle nie istniały, jako że "działalność związana z usługami służącymi do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb” była traktowana na preferencyjnych warunkach.

Chodziło między innymi o to, żeby nie wystraszyć turystów. Mniej odwiedzających to przecież mniej środków na rozwój tych terenów.

Innymi słowy, do tej pory z portów, marin, pomostów, itp. korzystać można było całkowicie za darmo.

Problem w tym, że tak zwane "grunty pokryte wodami" to w marinach ogromna powierzchnia.

Oprócz tego, że miłośnikom spędzania czasu nad wodą nie podoba się sama idea podatku, to wątpliwości budzi dodatkowo sposób jego naliczania. Rząd chce uzależnić wysokość opłat od powierzchni mariny, a nie od, dla przykładu, ilości stacjonujących jednostek.  Dla niektórych marin taki podatek oznaczałby prostą drogę do bankructwa, bo - jak oblicza marina w Kamieniu Pomorskim - w jej przypadku opłata wyniosłaby  około 60 tys. zł.

Zapłacą żeglarze

Przeciwko przepisom nakładającym podatek protestowano już w zeszłym roku, kiedy pierwszy raz resort środowiska przedstawił pomysł pobierania opłat.

W marcu tego roku Katarzyna Podhorecka z Ministerstwa Sportu i Turystyki podkreślała, że w Polsce potencjał turystyki wodnej jest bardzo duży. Według raportu Rynku Żeglarskiego w Polsce pół miliona osób uprawia amatorsko albo zawodowo turystykę wodną, a 3,5 mln Polaków deklaruje, że uczestniczyło w rejsach żeglarskich. Według GUS w Polsce działają 42 kluby żeglarskie i sportów podwodnych, zrzeszające 3 tysiące osób. W Polsce jest ponad tysiąc szlaków kajakowych.

Jak szacowano, wysoka stawka wynosząca do 8,9 zł za mkw. płynęłaby na wzrost opłat za cumowanie do 200-250 złotych za noc. W odpowiedzi na opór zapowiadano wprowadzenie zmian do projektu, stawka miała zmaleć dziesięciokrotnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane