• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

500 złotych na dziecko. Nie dla każdego i pod czujnym okiem państwa

Wyborcze zobowiązania PiS Odtwórz: Wyborcze zobowiązania PiS
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci program "Program Rodzina 500 plus" | Video: Wyborcze zobowiązania PiS

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Program nazwano "Rodzina 500 plus". Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią Beaty Szydło, to priorytet dla nowego rządu. Do kogo jest skierowany? Co powinien zawierać wniosek? Jaki jest czas pomocy? Przyglądamy się sztandarowemu projektowi Prawa i Sprawiedliwości.

Dla kogo?

Według autorów ustawy, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko. Na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł.

Świadczenie będą mogli pobierać rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka. Będzie ono też przysługiwało do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Dodatek ma przysługiwać także dla dziecka niepełnosprawnego, ale tylko w przypadku, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1,2 tys. złotych netto.

Nie wszyscy mogą jednak liczyć na taką pomoc ze strony państwa. Z ubiegania o świadczenie wychowawcze wyłączone zostały rodziny, w których: dziecko pozostaje w związku małżeńskim (czyli np. zawarło taki związek mając 17 lat - co jest możliwe), dziecko jest umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Ponadto, na pomoc nie można liczyć, kiedy dziecko jest uprawnione do świadczenia wychowawczego na własne dziecko (dotyczy matek małoletnich), a także w sytuacji, kiedy członek rodziny otrzymuje świadczenia rodzinne z innego kraju (czyli jeden z rodziców pracuje np. w Wielkiej Brytanii i otrzymuje dodatek na dziecko).

Pod obserwacją

Przyznane pieniądze będą jednak pod baczną obserwacją urzędników.

Jak czytamy w projekcie ustawy, w przypadku, gdy ośrodek pomocy społecznej lub inny organ publiczny przekazał organowi właściwemu informację, że osoba uprawniona marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydaje niezgodnie z przeznaczeniem, możliwe jest nawet wstrzymanie wypłaty dodatku.

W mniej restrykcyjnym wariancie świadczenie przekazywane jest osobie w całości lub w części w formie rzeczowej.

Organem, który będzie zajmował się przyznawaniem bądź też odbieraniem świadczenia wychowawczego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się o pieniądze w ramach programu "Rodzina 500 plus". Zadania władzom terytorialnym zlecane są z zakresu administracji rządowej.

Jak uzyskać pomoc?

Przyznanie świadczenia wychowawczego odbywa się na wniosek rodziców, jednego z rodziców, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka.

Odpowiedni wniosek będzie składany w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, w zależności od miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc.

 

Wniosek powinien zawierać dane dotyczące:

1. Osoby występującej o przyznanie świadczenia wychowawczego: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL lub numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.

2. Dzieci pozostających na utrzymaniu osoby: imię nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia oraz stan cywilny.

Ponadto należy załączyć: zaświadczenie o dochodzie każdego członka rodziny, wydane przez urząd skarbowy; zaświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów; oświadczenie o faktycznie uzyskanych dochodach zadeklarowanych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym; oświadczenie o wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego; inne niezbędne dokumenty m.in. orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Projekt ustawy PiS

Czas pomocy

Autorzy projektu ustawy przewidują pomoc dla rodziny w rocznym okresie rozliczeniowym, który będzie obowiązywał od 1 listopada do 31 października roku następnego.

Prawo do świadczenia przyznawane jest od miesiąca, w którym wypełniony wniosek osoby ubiegającej się o pomoc wpłynął.

W przypadku kiedy, w tym czasie rodzina uzyska dochód, który powoduje utratę prawa do świadczenia, zasiłek nie będzie wypłacany w pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym zostało uzyskane wynagrodzenie.

Kto pierwszy ten lepszy

Kiedy dziecko nie mieszka z rodzicami, świadczenie wychowawcze jest wypłacane temu z rodziców, pod którego opieką znajduje się dziecko.

Ciekawy jest przypadek kiedy opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka (tzw. opieka naprzemienna).

Autorzy ustawy przewidują, że w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze będzie wypłacane temu... kto pierwszy złoży wniosek.

ZOBACZ CAŁY PROJEKT USTAWY AUTORSTWA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (94)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
moratar
Fajnie jakby jeszcze wykluczeni ze świadczeń byli by gwałciciele. Trochę słabo jak facet zgwałci 100 kobiet i dostanie 50000 miesięcznie. Już byli doktorzy z klinik płodności co mieli 150 dzieci czy jakoś tak.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
He he dlug narodowy dziennie rosnie ok 500 mil. zł a tu dofinansowania dla dzieci. No tak w koncu one beda splacac ten dlug jak podrosna, jak wczesniej stad nie uciekna, he he he masakra he he he. Aktualnie mamy ok 30 000 zł na 1 polaka dlugu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
technior
hehehe....Szydło krzyczała 500 NA KAŻDE DZIECKO !
Sam słyszałem :)....
No ale nie obiecywali że nie będą robić ze swoich wyborców idiotów ! wiec już swoją obietnicę spełniają :)
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane