• rozwiń

Prawie tysiąc pracowników opuszcza PKP. "Część nie otrzymała zgody"

Prawie tysiąc pracowników opuszcza PKP. "Część nie otrzymała zgody"
Foto: PKP Cargo Foto: 874 pracowników PKP Cargo, którzy uzyskali zgodę na przystąpienie do programu dobrowolnych odejść, przestanie być zatrudnionych od 1 lipca br.

874 pracowników PKP Cargo, którzy uzyskali zgodę na przystąpienie do programu dobrowolnych odejść, przestanie być zatrudnionych od 1 lipca br. - poinformowała w piątek spółka w komunikacie. Wnioski o przystąpienie do programu złożyło 1193 pracowników.

Jak podała PKP Cargo, część pracowników nie otrzymała zgody na skorzystanie z programu, ze względu - jak wytłumaczono - na "konieczność zachowania ciągłości realizowanych procesów oraz ze względu na uwarunkowania ekonomiczne".

Kolejny program

- Wypłata odpraw w ramach programu dobrowolnych odejść nastąpi w dwóch transzach: I transza w wysokości ok. 55 mln zł zostanie wypłacona razem z wynagrodzeniem za czerwiec 2015 r., II transza, która wyniesie ok. 9,6 mln zł, zostanie wypłacona w lutym 2016 r. - podano w komunikacie.

Rezerwa na przyszłe zobowiązania z tytułu programu w wysokości 64,6 mln zł obciąży wynik finansowy spółki za II kwartał 2015 r.

To kolejny program dobrowolnych odejść realizowany w PKP Cargo. Na przełomie stycznia i lutego 2015 r. w ramach programu opuściło firmę 3041 pracowników. Koszt tego programu wyniósł ponad 266 mln zł.

Program dobrowolnych odejść to oferta rozwiązania umowy o pracę na niestandardowych warunkach. Pracownicy samodzielnie podejmują decyzję o przystąpieniu do programu i po uzyskaniu zgody pracodawcy odchodzą z pracy, otrzymując dodatkową gratyfikację. Umowy tych pracowników są rozwiązywane "z przyczyn niedotyczących pracownika", co - zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - uprawnia do uzyskania zabezpieczenia socjalnego w postaci m.in. zasiłku dla bezrobotnych, a po spełnieniu odpowiednich kryteriów wieku i stażu pracy - także do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne.

Obecnie w spółce PKP Cargo pracuje 23 tys. osób.

 

PKP Intercity pokazała nowe składy z bydgoskiej Pesy. Zobacz.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
SZukają maszynistów a równocześnie zwalniają pracowników a może lepiej ich przeszkolić na maszynistów jeżeli ci zwalniani nie są maszynistami.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
szaszapek
A maszynistów brak. Był czas, że w Polsce likwidowano technika kolejowe, m.in. w Lublinie. Skutki jakie są, każdy widzi. Będą szkolić maszynistów z łapanki na kursach przyśpieszonych. Wątpię, czy będę miał ochotę podróżować koleją.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane