• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Dzieci pracujących matek zyskują w dorosłym życiu

Pracująca matka zwiększa szansę na karierę córki Odtwórz: Pracująca matka zwiększa szansę na karierę córki
Pracująca matka zwiększa szansę na karierę córki "Źródło: TVN24 BiS"

Dorastanie pod opieką pracującej matki może przynieść korzyści w późniejszym życiu dzieci - wynika z najnowszych badań naukowców. Córki wychowane w takich domach częściej odnoszą zawodowy sukces, a synowie jako dorośli więcej czasu spędzają z rodziną.

Jak wynika z badań zespołu naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wychowanie w domu, gdzie matka jest aktywna zawodowo, może przynieść dzieciom korzyści w dorosłym życiu.

Tysiące badanych

Badacze przeanalizowali dane ponad 100 tysięcy kobiet i mężczyzn z 29 krajach, aby sprawdzić, jaki wpływ na dzieci ma ma fakt, że wychowująca je matka pracuje zawodowo. Do jakich doszli wniosków? Otóż okazuje się, że córki wychowane w takich domach częściej same pracują, a więc i częściej odnoszą zawodowy sukcesy.

Z badań wynika również, że zatrudnienie matki nie wpływało istotnie na zatrudnienie, czy kariery mężczyzn. Jednak znacznie wpływało na czas spędzany przez z nich z rodziną - było to około 50 minut tygodniowo więcej od mężczyzn, których matki nie pracowały.

Ponadto badania wykazały brak istotnego związku pomiędzy statusem zatrudnienia matki i tym, czy jej dzieci wyrosną na szczęśliwych dorosłych.

- Wyniki badania nie mówią, że dzieci matek pracujących są szczęśliwszymi lub lepszymi ludźmi. Nie mówią też, że zatrudnione matki są lepsze. Mówią zaś, że córki wychowane przez pracujące matki częściej podejmują pracę i odnoszą zawodowy sukces. Natomiast synowie spędzają więcej czasu w domu - wyjaśniła prof. Kathleen McGinn z Harvard Business School.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane