• rozwiń

Najbardziej pożądani pracownicy. Sprawdź, kogo szukają firmy

Najbardziej pożądani pracownicy. Sprawdź, kogo szukają firmy
Foto: Shutterstock Foto: Kogo szukali pracodawcy w styczniu?

Handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie - w tych branżach najczęściej w styczniu poszukiwano pracowników, wynika z raportu Pracuj.pl.

W raporcie podano, że w styczniu na portalu opublikowano 46 401 ogłoszeń, czyli o 15 proc. więcej niż w styczniu 2016 roku i o 40 proc. więcej niż w grudniu 2016 roku.

Ogłoszenia o pracę

"W styczniowych danych widać także znaczące odbicie branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku" - podkreślono w raporcie.

W pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników znalazły się: handel i sprzedaż (blisko 8 tys. ofert pracy), bankowość, finanse, ubezpieczenia (ponad 5,4 tys.) oraz przemysł ciężki (3,6 tys.).

Z badania wynika, że na początku roku największy wzrost zapotrzebowania na pracowników (w porównaniu do grudnia 2016 roku) odnotowano w branży budowlanej (skok o 48 proc.).

Wzrost ofert pracy

W styczniu br. (w porównaniu ze styczniem 2016 roku) największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano dla specjalistów inżynierii (o 27 proc.), pracowników IT (o 20 proc.), produkcji (19 proc.), nieruchomości (16 proc.), budownictwa (14 proc.), obsługi klienta (14 proc.).

Z badania wynika, że w styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one ponad 13,5 tys. ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 12,8 tys. ofert pracy.Także małe firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników - 12 tys. ogłoszeń o pracę w styczniu. W raporcie zaznaczono, że najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach największych (powyżej 250 pracowników) – było to 21 proc. wzrostu (w porównaniu do stycznia 2016 roku). Na drugim miejscu pod względem wzrostu zapotrzebowania znalazły się firmy małe (10-50 pracowników) – wzrost o 15 proc. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert pracy o niemal 12 proc., a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 8 proc.

Oferty w województwach

Niezmiennie - jak zwrócono uwagę w raporcie - jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 10 647 ofert stamtąd. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781).

W styczniu 2017 roku w porównaniu z poprzednim rokiem największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie podkarpackim (21,5 proc.), opolskim (19 proc.), wielkopolskim (18,8 proc.) oraz świętokrzyskim (18,35 proc.).

 

Zobacz: Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24 BiS (Film z 21.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JaKowa
Bzdury. Są to oferty za 1500zł albo na prowizji. Proponuję taki system i wysokość wynagrodzenia dla posłów, senatorów i urzędników państwowych.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
milena_gradkiewicz
Gotuje się we mnie, czytając jak to dużo jest ofert pracy. Proszę posprawdzajcie te oferty, tych pracodawców co się ogłaszają - jedni i Ci sami, a dlaczego? bo rotacja w tych firmach jest non stop, a czemu? No właśnie. Rynek pracy jest tragiczny!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Carollo
Taaa duża rzesza tych ogłoszeń to puste oferty...takie sprawdzanie rynku. No i nie można zapomnieć że mamy też dużo ogłoszeń gdzie celem jest wyłudzenie danych a nie poszukiwanie pracownika.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane