• rozwiń

Temat: Praca

Przegląd prasy. Rząd wystartuje ze wsparciem oszczędności emerytalnych

Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe? Odtwórz: Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe?
Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe? "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd startuje ze wsparciem oszczędności emerytalnych - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt ustawy wprowadzającej Pracownicze Plany Kapitałowe w połowie lutego trafi do konsultacji społecznych - zapowiedziała w wywiadzie dla "DGP" minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister wyjaśniła, że resort w najbliższym roku skupi się na "polityce trzech P", czyli: przejrzystości, prostocie i przyjazności systemu podatkowego. - Obok działań uszczelniających musimy dokonać przeglądu już istniejących regulacji podatkowych, na przykład w zakresie ordynacji - mówiła minister. Dodała, że resort będzie intensyfikował działania w kierunku stworzenia nowej ordynacji.

Nowe trendy

Czerwińska zaznaczyła w wywiadzie, że podatnik powinien mieć poczucie, że przepisy są dla niego przyjazne. - Z tego też względu rozpoczęliśmy prace koncepcyjne nad nowymi ustawami o podatkach dochodowych - tłumaczyła. Resort chciałby stworzyć regulacje, które będą "nowoczesne, nadążające za nowymi trendami w zakresie digitalizacji".

Pytana, czy projekt ordynacji przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Podatkowego zostanie zmodyfikowany Czerwińska przyznała, że ministerstwo finansów będzie proponowało poprawki do projektu. Zdaniem minister przepisy podatkowe powinny być krótsze i "jaśniejsze". Zapowiedziała także plan stworzenia "nowej instytucji rzecznika praw podatnika".

Na pytanie, czy rozpoczęcie w lutym konsultacji gwarantuje, że ten projekt wejdzie w życie 1 lipca 2018 roku Czerwińska odpowiedziała, że będzie "orędownikiem szybkich prac nad nim”".

Czerwińska mówiąc o drugim elemencie Planu Budowy Kapitału, a więc o zmianach w OFE, podkreśliła, że "jest w trakcie opracowywania". - Rozmawiamy o nim w tej chwili z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - dodała. - Nie chcę mówić o terminach, ale na pewno nie będzie gotowy w połowie lutego - podkreśliła.

Budżet na przyszły rok

Minister zapytana, czy w kontekście prac nad APK myśli już o budżecie na rok 2019, odpowiedziała, że resort chciałby "przyspieszyć prace nad budżetem na kolejny rok". - Już w zasadzie się za nie zabieramy - dodała.- „Do połowy marca mamy dostać w miarę pełne dane od dysponentów budżetowych i będziemy nad nimi pracować - mówiła minister.

- Planujemy, że pod koniec kwietnia zapoznamy premiera i Radę Ministrów z ramowymi założeniami do budżetu - zapowiedziała w wywiadzie Czerwińska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane