• rozwiń

Temat: Pracownicze Plany Kapitałowe

Ile osób korzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Podano oficjalne dane

Paweł Borys o PPK Odtwórz: Paweł Borys o PPK
Paweł Borys o PPK "Źródło: TVN24 BiS"

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys poinformował we wtorek, że uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych jest obecnie ponad 1,1 miliona pracowników największych firm.

PPK to dobrowolny (można się wypisać) i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Najpóźniej do 12 listopada 2019 roku firmy były zobowiązane do zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Jesienią do Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiły też pierwsze wpłaty.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej szef PFR Paweł Borys, w PPK jest obecnie 1,128 miliona pracowników największych firm, a partycypacja wynosi 39 procent (firmy uczestniczące w PPK zatrudniają 2,9 miliona pracowników).

W sumie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób z PPK albo Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) korzysta 1,55 miliona osób. Firmy, w których działa PPE, a składki odprowadzane są w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, nie mają obowiązku wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- Dużo większa partycypacja jest w firmach z kapitałem zagranicznym. W firmach z kapitałem polskim jest ona o średnio 10 punktu procentowego niższa. Firmy z kapitałem zagranicznym znają już te programy i przyjęły je jako standard pracy. Często te firmy funkcjonują w dużych miastach, oferują lepsze zarobki i ten efekt dochodowy może również decydować za tym, że więcej pracowników decyduje się na wejście do PPK - powiedział Paweł Borys.

- Oczywiście analizujemy dane, które mamy o partycypacji w PPK, i staramy się zrozumieć różnice w poziomach uczestnictwa i ich przyczyny - dodał.
Kolejne firmy

Mniejsi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na 30 czerwca 2019 roku, zostaną włączeni do programu PPK od 1 stycznia 2020 roku. Co pół roku - do stycznia 2021 roku - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach.

Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakładał, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 milionów osób.

Zgodnie z przepisami, pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie o PPK.

Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane