• rozwiń

Temat: Praca

Surowe kary za zniechęcanie do oszczędzania w PPK. Nawet dwa lata więzienia

Kary za zniechęcanie do oszczędzania w PPK Odtwórz: Kary za zniechęcanie do oszczędzania w PPK
Kary za zniechęcanie do oszczędzania w PPK "Źródło: tvn24bis"

Nawet 30 tysięcy złotych grzywny bądź dwa lata więzienia będą grozić przedsiębiorcom, którzy będą zniechęcać pracowników do oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W programie "Biznes dla Ludzi" mówił o tym Robert Stanilewicz.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy system oszczędzania na emeryturę, który zaproponował rząd. Ma on być uzupełnieniem już dostępnych rozwiązań. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy projekt ustawy wprowadzającej PPK. Trafił on do konsultacji. W system zaangażowani mają być państwo, pracodawcy i pracownicy, którzy mają umowę o pracę lub zlecenie.

Na emeryturę

Państwo oferuje składkę powitalną 250 zł i dopłatę roczną 240 zł. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. wynagrodzenia i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 proc., a maksymalna - 8 proc.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być dla pracowników dobrowolne. Jeśli uznamy, że oszczędzać nie chcemy, to będziemy mogli w każdej chwili zrezygnować, składając pracodawcy pisemną deklarację. Ten zapis proponowanego systemu budzi wątpliwości, bo może rodzić sytuację, w której nie chcący ponosić dodatkowych kosztów pracodawcy będą zmuszać swoich pracowników do rezygnowania z oszczędzania w PPK.

Surowe kary

Twórcy proponowanych przepisów przewidzieli taką możliwość i dlatego w ustawie znalazł się zapis, który przewiduje dla pracodawcy kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do dwóch lat w przypadku, gdyby próbował on nakłaniać pracownika do rezygnacji z oszczędzania w PPK.

Surowe konsekwencje będą grozić również przedsiębiorcom, którzy m.in. nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie będą odprowadzać składek, czy nie będą prowadzić wymaganej dokumentacji związanej z obliczeniem składek.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Według szacunków ministerstwa PPK mają objąć ponad 11 milionów pracowników.

Wejście nowych przepisów będzie rozłożone w czasie. System PPK będzie miał charakter powszechny z dniem 1 stycznia 2021 roku.

WIĘCEJ NA TEMAT PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH CZYTAJ TUTAJ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MihauJ
Ciekawe kiedy rząd ogłosi program "więzienie+", bo przecież gdzieś tych wszystkich "przestępców" którzy będą głosić swoje poglądy będzie trzeba wsadzać.
  • 9
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kg1955
A co będzie z tymi pieniędzmi gdy ni3 dożyję emerytury?Czy tak jak teraz z emeryturami z ZUS-u które znikają? To są moje wypracowane pieniądze i tylko ja i moja rodzina powinna mieć do nich prawo!
  • 8
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane