• rozwiń
  • WIG20 2340.18 -0.10%
  • WIG30 2675.21 -0.15%
  • WIG 60978.44 +0.08%
  • sWIG80 11984.87 +0.21%
  • mWIG40 4043.19 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:23

Dostosuj

Temat: PiS

Pracodawcy solidarnie przeciw wyższej płacy minimalnej. "Nie tędy droga"

 Płaca minimalna pójdzie w górę Odtwórz: Płaca minimalna pójdzie w górę
Foto: sxc.hu Foto: Pracodawcy RP, Lewiatan i BCC przeciw 2 tys. zł płacy minimalnej. ZPR jest "za" | Video: Płaca minimalna pójdzie w górę

Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego: Pracodawcy RP, Konfederacja "Lewiatan" i Business Centre Club są przeciw rządowej propozycji płacy minimalnej na 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. Związek Rzemiosła Polskiego opowiada się za nią.

Takie stanowisko trzech organizacji pracodawców wyklucza wspólne stanowisko w tej sprawie całej RDS, co oznaczałoby, że kwota zaproponowana przez Radę Ministrów znajdzie się w rozporządzeniu rządu w sprawie ustalenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. i stawka 2 tys. zł wejdzie w życie.

Propozycja rządu

Rząd przyjął we wtorek propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. To wyższa kwota, niż proponowało MRPiPS - 1920 zł. Rada Ministrów uznała, że jest ona niewystarczająca. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 1850 zł.

Zdaniem prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika płaca minimalna na poziomie 2 tys. zł, to "da się unieść". ZRP poprze taką propozycję rządu podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. - W tle mamy rozmowę o 12-13 zł za godzinę pracy na zlecenie, a to jest właśnie poziom odpowiadający rządowej propozycji - powiedział.

Zaznaczył jednak, że nie wie, czy założenia makroekonomiczne - wysoki wzrost PKB, zakładany poziom inflacji - faktycznie da się zrealizować.

"Działanie propagandowe"

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w rozmowie z PAP uznał, że propozycja rządu to przede wszystkim działanie propagandowe. - Ustawa mówi o czymś innym - że płaca minimalna powinna wzrastać w zależności od wzrostu cen, którego nie było - bo mieliśmy deflację, i od wzrostu gospodarczego - przypomniał.

- To w efekcie będzie poszerzanie szarej strefy - ocenił Malinowski. Zaznaczył, że sektor publiczny będzie też musiał respektować wymogi płacy minimalnej, a do tej pory nie spotkał się z sytuacja, by ją respektował, "z reguły proponując rozwiązania daleko mijające się z płaca minimalną".

- Nasze stanowisko jest negatywne, nie tędy droga. My w RDS nie dogadamy się, mamy jasną sytuację tej kwestii. Byliśmy zwolennikami, by zastosować przepisy ustawy i na ustawowym poziomie określić poziom płacy minimalnej - ocenił Malinowski.

Dobro gospodarki

Przewodniczący Konwentu BCC Wojciech Warski powiedział PAP, że stanowisko jego organizacji jest stałe i znane od lat - "ze względu na dobro gospodarki, jako całości, stoimy na stanowisku, ze rozwiązanie ustawowe jest rozwiązaniem właściwym". - Pod rządami tego mechanizmu wzrost płacy minimalnej w ostatnim dziesięcioleciu był najwyższy i utrzymywał się w zdrowym poziomie 42-43 proc. płacy średniej - ocenił.

- Rząd uprawia tutaj politykę populistyczną kosztem pracodawców i gospodarki, nie licząc się z pewnymi skutkami budżetowymi - z płacą minimalną powiązanych jest szereg wydatków, nie tak ważących, jak program 500 plus, ale wpływających na budżet - powiedział Warski.

W jego ocenie płaca minimalna na zaproponowanym przez rząd poziomie będzie "silnym impulsem do przenoszenia części zatrudnienia w szara strefę, a wręcz zamykania mniej rentownych przedsięwzięć". - Ponieważ nie jest to powiązane ze skokowym wzrostem produktywności jest to rozwiązanie dramatycznie złe - dodał.

Upadek firm

Zdaniem Warskiego może to prowadzić do upadku kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy firm, szczególnie na ścianie wschodniej i tych zatrudniających do pracy prostej, również prowadzonych jako samodzielna działalność gospodarczą. - Skutkiem podwyższenia płacy minimalnej jest też wzrost stawek godzinowych umów zleceń, więc jest to bardzo silne uderzenie w przedsiębiorców - totalnie odwrotne od deklaracji składanych publicznie, m.in. z Planu Morawieckiego - zaznaczył.

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina (b. wiceminister pracy) powiedział, że to zaskakująca propozycja rządu, a pierwotna propozycja MRPiPS - 1920 zł - była bliższa realiów i pozycji negocjacyjnej. - To jest bardzo odważne posunięcie z punktu widzenia rynku pracy, bo dla niektórych działów gospodarki, gdzie są niskie płace, może być niebezpieczne - uważa Męcina.

Gdzie problem?

- Również dla regionów, gdzie ta płaca kształtuje się na niższym poziomie - Podkarpackie, czy Warmińsko-Mazurskie - może to być niebezpieczne. Oznacza to też wzrost stawki godzinowej przy umowach zlecenia do poziomu bliskiego 13 zł - powiedział.

- Może to zmniejszyć tempo wzrostu zatrudnienia, albo oznaczać pewne ograniczenia, a temu zjawisku może towarzyszyć szara strefa. Zawsze trzeba pamiętać, że płaca minimalna, która w ostatnich latach rosła w przyzwoitym tempie, nie może zaburzać przeciętnych tendencji, bo to może być niebezpieczne dla rynku - uważa b. wiceminister pracy.

- Taki poziom może odtwarzać na rynku pracy tendencje, które udało się już uporządkować i wyhamować - aby zamiast umów o pracę szukać mechanizmów obchodzenia tej płacy minimalnej w postaci samozatrudnienia czy umów cywilno-prawnych - ocenił Męcina.

Główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że poziom 2 tys. zł płacy minimalnej zaproponowany przez rząd, to "zaskakująco wysoki wzrost". - Dla 96 proc. mikrofirm wysoka podwyżka płacy minimalnej będzie problemem i skłoni przynajmniej część z nich do przejścia do szarej strefy - oceniła.

Wzrost dotknie firm z branży hotelarskiej, gastronomicznej, handlowej czy utrzymania czystości. - To wywoła presję na wzrost wydajności pracy i redukcję zatrudnienia - uważa ekonomistka. - W jednych regionach płaca minimalna będzie stanowiła zaledwie 30 proc. średniej, a w innych ponad 60 proc., i w nich można się spodziewać zmniejszenia zatrudnienia osób o niskich kwalifikacjach albo ucieczki do szarej strefy - zaznaczyła Starczewska-Krzysztoszek.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rada Dialogu Społecznego omówi propozycję rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Efendi123
Cóż to za pracodawcy co płacą najniższą krajową pracownikom :) To złodzieje nie pracodawcy...Każdy biznesmen ze słomą w butach chce sie bogacić a pracowników zatrudniać na śmieciówki albo najniższą krajową.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM
Pensje każdy może podnieść sobie sam, wystarczy naczucyć się nowych rzeczy i stać się więcej wartym na rynku pracy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
Pewnie że nie tędy droga. Trzeba otworzyć rynki dla zachodnich firm, a wtedy konkurencja zrobi swoje. To ciekawe, że towary spożywcze kosztują na zachodzie prawie tyle samo co w Polsce, ale im opłaca się wypłacać pensje 2-3x wyższe niż w Polsce, i jakoś przy tym nie zbiednieli.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kornblum
Niewolnicy w Bolandzie mają mieć za co się utrzymać - NIE DO POMYŚLENIA - szybciej sprowadzą kolejne 0,5 mln Ukraińców niż dadzą POdwyżkę Polakom ...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
obiektyw_
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Demetrios
Polska nie ma żadnego dorobku jeśli chodzi o dbałość życia jego narodu. W krajach zachodnich ludzie przyzwyczajeni są do godnego życia, tym bardziej, że każdy kto pracuje uczciwie powinien mieć zapewnione podstawy do egzystencji.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane