• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Nowa fala pracowników w Polsce. Ale nie z Ukrainy

Ukraińcy wspomagają polskie firmy Odtwórz: Ukraińcy wspomagają polskie firmy
Ukraińcy wspomagają polskie firmy "Źródło: TVN24 BiS"

W pierwszym półroczu 2017 r. wydano trzy razy więcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Białorusi niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracodawcy częściej też korzystają z usług Rosjan.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawcy najczęściej składają oświadczenie o zamiarze zatrudnienia obywateli Ukrainy. W pierwszym półroczu br. wydano już ponad 900 tys. takich decyzji. Firmy coraz częściej sięgają po obywateli z Białorusi. Od początku roku do czerwca wydano ponad 24 tys. oświadczeń. W całym 2016 roku było to 23,4 tys.

Rosjanie

Z informacji resortu rodziny i pracy wynika, że większym zainteresowaniem niż rok temu cieszą się usługi pracowników z Rosji. Do czerwca wydano blisko 2,7 tys. oświadczeń (w całym 2016 roku było to 3 tys. 937).

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, firmy specjalizującej się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy zauważył, że w pierwszym półroczu 2017 roku aż 95 proc. wszystkich oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy, na których zapotrzebowanie wzrosło o 47 proc. rok do roku.

- Popularność pracy w Polsce wśród Ukraińców oraz ich łatwa aklimatyzacja, zachęciły pracodawców do szukania kadry również w innych państwach. Od stycznia do czerwca wydano o 205 procent rok do roku więcej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Białorusi - dodał ekspert.

Ukraińcy

Inglot zwrócił uwagę, że Ukraińcy, ze względu na bliskość kulturową i językową, stanowią dla pracodawców w Polsce, którzy mierzą się z pogłębiającymi się deficytami kadrowymi, podstawowy ratunek. - Tylko w pierwszym półroczu tego roku zapotrzebowanie na nich wzrosło o połowę w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Między innymi w sektorze przetwórstwa przemysłowego wzrosła o 57 procent liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi, w sektorze budowlanym o 50 procent, a w handlu hurtowym o 43 procent - wyliczał.

Jak podkreślił Inglot, tak duże zainteresowanie kadrą zza wschodniej granicy, potęguje konkurencję wśród firm. - Pracodawcy muszą się coraz bardziej starać, aby przyciągnąć osoby z Ukrainy, co skutkuje m.in. oferowaniem atrakcyjniejszych form zatrudnienia. W porównaniu rok do roku zmalała o 12 procent liczba Ukraińców, którym oferuje się zatrudnienie w ramach umowy o dzieło. Rośnie za to liczba zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenie - stwierdził.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Za 10 lat będą i Niemcy to nas przyjeżdżać.
 • 3
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane