• rozwiń

Pracodawcy boją się dojrzałych

Pracodawcy boją się dojrzałych
Foto: geograph.org.uk Foto: Na polskim rynku pracy wyraźnie widać, że oprócz ludzi młodych rozpoczynających życie zawodowe, grupą wiekową mającą największe trudności ze znalezieniem pracy są osoby w wieku 55+

Polska należy do krajów Unii Europejskiej, w których odsetek zatrudnionych w grupie wiekowej 55+ jest najniższy – informuje środowy "Puls Biznesu".

Na polskim rynku pracy wyraźnie widać, że oprócz ludzi młodych rozpoczynających życie zawodowe, grupą wiekową mającą największe trudności ze znalezieniem pracy są osoby w wieku 55+.

Nie tak chętnie

Z przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad badania rynku pracy wynika, że zdecydowana większość firm nie prowadzi aktywnych działań sprzyjających zatrudnieniu i zatrzymaniu pracowników w wieku 55+.

Tylko co trzeci respondent przyznał, że firma, w której pracuje, aktywizuje do pracy takie osoby. Aż 42 proc. uważa, że są to osoby mniej produktywne, przy czym 2/3 badanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby 55+ częściej chodzą na zwolnienia lekarskie.

- Pracodawcy często obawiają się współpracy z osobami dojrzałymi, przeraża ich między innymi istnienie 4-letniej ochrony przedemerytalnej - mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i spraw publicznych firmy Randstad.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jacsosna
Młodzi pracodawcy boja sie swojej niekompetencji oraz swojego negatywnego stosunku do własnej załogi. Mam 50+, ponad 30 lat w zawodzie (parę świadectw kompetencji,uprawnienia zawodowe etc, a ten mądrala próbuje strasząc ludzi robic cos na skróty - bo taniej
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Oj boli
Dziwi mnie obawa pracodawców dla 55+ to jeszcze co najmniej 6 lat pracy. Obawa ochrony 4 lata przed emeryturą jest nieuzasadniona, bo to 4 lata przed 67 rokiem życia (na dzień dzisiejszy 65 lat i 8 m-cy) a więc od 63 lat (61 8 m-cy)
Dla przypomnienia - ochrona ta nie dotyczy emerytur pomostowych !
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane