• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Bezrobocie bez zmian. Ale coraz więcej ofert pracy

Bezrobocie bez zmian. Ale coraz więcej ofert pracy
Foto: TVN 24 Foto: W lutym stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc.

W lutym stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc. wobec 10,3 proc. w styczniu - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 655,3 tys. osób. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 7,8 tys. osób.

Bezrobocie w lutym ubiegłego roku było o 1,6 pkt. proc. wyższe niż obecnie i wynosiło 11,9 proc.

Gdzie najwięcej?

Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w sześciu województwach. Najniższe bezrobocie odnotowywane jest w województwie wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).

Jak wynika z szacunków resortu w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 129 tys. ofert zatrudnienia. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Tak dobrego wyniku nie było od września 2015 roku.

Luty jest kolejnym miesiącem systematycznego wzrostu liczby zgłaszanych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost o ponad 48 proc. To wzrost liczby ofert pracy o prawie 42 tys. W lutym liczba ofert pracy była wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.).

- Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy - powiedziała cytowana w komunikacie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W połowie stawki

Pozytywne dane dotyczące bezrobocia podał także Eurostat. Według badania, bez pracy w Unii Europejskiej jest poniżej 9 proc. osób. To najlepszy wynik od maja 2009 roku.

Spośród 28 państw unijnych Polska znajduje się na 12. miejscu z bezrobociem na poziomie 6,9 proc. (wedlug metodologii Eurostat)/ Najniższe bezrobocie odnotowano w Niemczech (4,3 proc.) oraz Czechach (4,5 proc.).

Prezentowane przez Eurostat i Główny Urząd Statystyczny dane biorą się z uwzględniania różnych metodologii mierzenia bezrobocia. GUS swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Natomiast Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale w ciągu dwóch tygodni mogą podjąć pracę, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby jej znalezienia.

Zobacz, które branże poszukują pracowników:


Video (Szukasz pracy? Zobacz, które branże poszukują pracowników): 1503802

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yaapaa
wszystko to "pic na wodę" oferty zatrudnienia na najniższą krajową i na zlecenie :) najlepiej gdybyś sam chciał sobie dopłacać do pracy :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane