• rozwiń

Temat: Praca

Pracownicy pilnie poszukiwani. Zobacz, w których branżach

Do wyboru do koloru. Zobacz, które branże poszukują pracowników Odtwórz: Do wyboru do koloru. Zobacz, które branże poszukują pracowników
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2016 roku jest najwyższa dla budownictwa | Video: Do wyboru do koloru. Zobacz, które branże poszukują pracowników

- Od kilku miesięcy mówimy o rynku pracownika. Ofert jest więcej i są one lepsze pod kątem wynagrodzenia - mówi Marek Strojkowski, ekspert Manpowergroup. Według badania "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2016 roku" zatrudni nowych pracowników planuje 18 proc. firm.

Zaledwie 6 proc. firm przewiduje redukcję etatów, a 70 proc. deklaruje brak zmian personalnych.

Najlepiej sytuacja wygląda w przypadku dużych przedsiębiorstw pośród, których 29 proc. planuje wzrost zatrudnienia w kolejnym kwartale.

- Pracy jest zdecydowanie więcej. Statystyki pokazują, że mamy do czynienia z bardzo pozytywnym trendem, jeżeli chodzi o wzrost zatrudnienia - wskazuje Marek Strojkowski, ekspert Manpowergroup.

Budownictwo na czele

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2016 roku jest dodatnia we wszystkich 10 badanych sektorach. Najwyższą notę odnotowano dla budownictwa, gdzie wynik wyniósł +20 proc.

Oznaczając zdecydowanie optymistyczne perspektywy dla tego sektora i najwyższą notę dla tej branży od III kwartału 2011 roku. W porównaniu do poprzedniego kwartału wynik wzrósł o 2 punkty procentowe, zaś w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie.

I zdaniem eksperta "nie jest to ostatnie słowo, bo hossa przyjdzie w 2017 roku". - Ma na to wpływ bardzo dużo inwestycji pod kątem infrastruktury drogowej - tłumaczy Strojkowski.

Wyraźny optymizm widać także w wielu innych sektorach, takich jak restauracje/hotele, produkcja przemysłowa, transport/logistyka/komunikacja, oraz handel detaliczny i hurtowy, gdzie prognozy wynoszą odpowiednio +14 proc., +13 proc., +12 proc. i +11 proc.

Umiarkowany optymizm odnotowano dla sektorów finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz instytucje sektora publicznego, +5 proc. dla obu.

Najniższe wyniki uzyskano dla trzech branż. Znalazły się pośród nich energetyka/gazownictwo/wodociągi, z prognozą +2 proc., a także kopalnie/przemysł wydobywczy oraz rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, gdzie otrzymano notę na poziomie +1 proc. dla obu.

Prognoza dla regionów

Prognoza netto zatrudnienia w najbliższych tygodniach jest dodatnia we wszystkich sześciu badanych regionach Polski. Oznacza to, że w całym kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale.

Najwyższe noty uzyskano w oparciu o deklaracje pracodawców w regionach Południowym oraz Południowo-Zachodnim, gdzie wynik wynosi +14 proc. dla obu.

Zauważalny optymizm panuje również w regionie Północno-Zachodnim oraz Północnym, dla których uzyskana prognoza wynosi odpowiednio +13 proc. i +10 proc. Również w pozostałych regionach notowania utrzymują się na dobrej pozycji.

Na Wschodzie wynik plasuje się na poziomie +9 proc., a w Centrum +4 proc.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2016 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 750 pracodawców w Polsce.

Program "Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
polak55
Chcą miec pracownika,ale płacic nie chcą!Dopóki nie zaczną płacic,to nikt za 1200 złotych nie będzie pracował!Najlepszą motywacją do pracy są pieniądze i nikt do tej pory lepszej motywacji jeszcze nie wymyślił!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Nordjack
Szkoda tylko że pensja w PL dalej nie starczy na życie.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
MRSS2
Dzięki niskim pensjom właśnie pracodawcy mogą zatrudnić tyle osób. Zamiast 2 dobrze opłacanych wolą 3 średnich. Dlatego niekoniecznie cieszę się z tych świetnych prognoz.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane