• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fundusz Funduszy powstaje w Polsce

Fundusz Funduszy powstaje w Polsce
Foto: Shutterstock Foto: Powstanie fundusz wspierający najbardziej innowacyjne projekty

Powołanie największego w Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy wspierającego start-upy i innowacyjność zapowiedziano w piątek na spotkaniu w resorcie nauki. Początkowy budżet to ok. 500 mln zł, które wyłoży Grupa PZU oraz inni prywatni inwestorzy. Z Funduszem Funduszy współpracować będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego NCBR, PZU SA i PZU TFI podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych. To pierwszy krok do utworzenia Funduszu Funduszy, którego celem będzie inwestowanie w rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Dzięki tej inicjatywie spółki wnoszące największą wartość do polskiej gospodarki w wyniku komercjalizacji wyników badań naukowych, będą mogły dodatkowo skorzystać ze wsparcia programu koinwestycyjnego, który przygotuje NCBR. Nowatorska formuła finansowania pozwoli innowacyjnym polskim projektom pokonać problem luki inwestycyjnej.- W gospodarce sytuacja optymalna polega na tym, żeby środki publiczne były wydawane z taką samą troskliwością i skutecznością jak środki prywatne, ale żeby służyły celom społecznym. Z taką sytuacją mamy do czynienia dzisiaj. Rozpoczynamy realizację programu, w którym kapitał prywatny wspólnie z publicznym będzie wspierał globalny rozwój innowacyjny polskich przedsiębiorstw - powiedział podczas uroczystego podpisania listu w resorcie nauki wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I dodał: - Troską MNiSW, a także NCBR jest doprowadzenie do tego, by wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki w jak największym stopniu opierał się o zasoby polskiej nauki, o dokonania polskich uczonych.

Skusić inwestorów

Fundusz ma być zarządzany wedle sprawdzonych rynkowych praktyk. Wspólna inicjatywa pomoże przyciągnąć najlepszych inwestorów Venture Capital do Polski. - Inwestycje venture capital wymagają pewnego ekosystemu. Spółki mają wsparcie ze strony kapitału, ale równocześnie mają wsparcie ze strony różnych podmiotów, które pomagają im wejść w atmosferę wzrostu. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy nawiązać współpracę z NCBR, która według nas pomoże tym spółkom jak najbardziej się rozwijać - powiedział na spotkaniu odpowiedzialny za inwestycje członek Zarządu PZU Paweł Surówka.

Wspierać startupy

Jak ocenił zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Jerzy Kątcki dzięki nowej inicjatywie usuwana jest kolejna bariera ograniczająca komercjalizację prac badawczo rozwojowych. Jak przyznał, w Polsce "jest wyraźny rozdźwięk: pomysły są, a komercjalizacji nie ma". Zaznaczył przy tym: - Nasze pieniądze będą szły dla tych spółek, które wygrają konkurs. Wszystkie środki z NCBR są rozprowadzane w trybie konkursowym - zaznaczył Jerzy Kątcki. Pierwsze konkursy ruszyć mają na początku 2017 r. roku.

Utworzenie Funduszu jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się inicjatywę wspierania innowacyjnych polskich start-upów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane