• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Kierowcy ominą Rzeszów. Powstała nowa koncepcja południowej obwodnicy

Adamczyk o poszerzeniu A2 Odtwórz: Adamczyk o poszerzeniu A2
Adamczyk o poszerzeniu A2 "Źródło: TVN24 BiS"

Powstała nowa koncepcja południowej obwodnicy Rzeszowa. Możliwe, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu tej drogi.

Koncepcja została zaprezentowana w tym tygodniu na spotkaniu, w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Rzeszowa, samorządu województwa i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt przygotowało starostwo powiatowe w Rzeszowie.

To nowa propozycja, do tej pory swój projekt obwodnicy południowej miał bowiem samorząd Rzeszowa. Według tej koncepcji trasa miała przebiegać w granicach miasta i ze względów formalnych, nie uzyskała jednak zezwolenia na realizację inwestycji.

Nowy przebieg obwodnicy

Według nowej koncepcji obwodnica jest bardziej oddalona od centrum Rzeszowa niż w projekcie przygotowanym przez samorząd stolicy Podkarpacia. Przebiega przez Rzeszów oraz tereny gmin Boguchwała i Tyczyn.

Jak podkreślił starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski, obwodnica przebiegałaby przez tereny niezurbanizowane, głównie nieużytki. Jej długość wyniosłaby ponad 9 km, konieczne byłoby wybudowanie dwóch mostów: na Wisłoku i rzece Strug. - Trasa według naszej propozycji rozpoczyna się na granicy Rzeszowa i Boguchwały, biegnie w kierunku południo-wschodnim i za Tyczynem włączona byłaby do drogi wojewódzkiej nr 878 - powiedział starosta.

Zgodnie z tą koncepcją wyburzonych musiałoby zostać cztery budynki, w tym dwa gospodarcze.

Zdaniem starosty, jest szansa, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostałby przetarg na wykonanie projektu obwodnicy według tej koncepcji. Wówczas znane byłyby koszty budowy trasy.

Kolejne spotkanie

Jak powiedział rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, zaprezentowana w środę koncepcja to "ciekawa propozycja".

- Musimy poznać szczegóły, zobaczyć, jak wygląda między innymi kwestia własności terenów przez które ma przebiegać i kosztów - dodał i zapowiedział, że miasto wciąż będzie pracowało nad własnym projektem obwodnicy.

Następne spotkanie w sprawie południowej obwodnicy Rzeszowa ma się odbyć za około trzy tygodnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane