• rozwiń
  • WIG20 2180.45 +0.23%
  • WIG30 2507.53 +0.30%
  • WIG 56449.45 +0.23%
  • sWIG80 11534.72 -0.14%
  • mWIG40 3888.48 +0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:36

Dostosuj

Pośrednicy tytoniowi zwolnieni z zabezpieczeń akcyzowych. Projekt trafił do komisji

Pośrednicy tytoniowi zwolnieni z zabezpieczeń akcyzowych. Projekt trafił do komisji
Foto: freeimages.com Foto: Opakowania, które mają zniechęcać do sięgania po papierosa, wprowadziła unijna dyrektywa tytoniowa z 2014 roku

Zawierająca propozycję zwolnienia z tzw. zabezpieczenia akcyzowego niektórych pośredników w obrocie tytoniem nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, autorstwa klubu Kukiz'15 trafiła do dwóch sejmowych komisji - finansów i rolnictwa.

Właśnie rozstrzygnięcia, że projekt obok do komisji finansów trafi także do komisji rolnictwa, dotyczyło środowe głosowanie. Sejm poparł ten wniosek niemal jednogłośnie.

"Przeciwko małym przedsiębiorcom"

Projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym z 2008 roku złożył klub Kukiz'15. Przypomina w nim, że poprzednia nowelizacja tej ustawy z 2015 roku nałożyła na pośredników w obrocie tytoniem m.in. obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Jak mówił podczas pierwszego czytania sprawozdawca Jarosław Sachajko (Kukiz'15) - zarazem szef sejmowej komisji rolnictwa - celem nowelizacji jest zabezpieczenie przed negatywnymi konsekwencjami tego przepisu, bo zakłada on, że przedsiębiorcy tytoniowi muszą płacić zabezpieczenie akcyzowe w wysokości nawet od 2 do 30 mln złotych.

- Taka konstrukcja uderza w małych polskich przedsiębiorców, których nie stać na opłacenie tak wysokiego poręczenia - mówił Sachajko. Tymczasem, dodał, duże zagraniczne podmioty na to stać, więc "rodzi się pytanie o cel takiej regulacji".

Dlatego, jak przekonywał, jeśli przepis po zabezpieczeniu nie zostanie zmieniony, usunięte z rynku zostaną wszystkie małe i średnie polskie podmioty pośredniczące, utraconych zostanie też tysiące miejsc pracy.

Projekt skrytykowany przez kluby

W myśl projektu naczelnik urzędu celnego będzie mógł zwolnić podmiot pośredniczący od zabezpieczenia akcyzowego, jeśli podmiot ten: ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju; zawarł umowy z producentami suszu tytoniowego na dostarczenie co najmniej 100 ton suszu tytoniowego ze zbiorów roku poprzedzającego rok, w którym pośredniczący podmiot tytoniowy ubiega się o to zwolnienie; posiada odpowiednią infrastrukturę do przechowywania suszu tytoniowego; prowadzi działalność w zakresie przetwarzania tytoniu co najmniej od roku; jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych.

Projekt został skrytykowany przez większość klubów, nie padł jednak wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Jeszcze bezpośrednio przed środowym głosowaniem Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) zwracał uwagę, że ustawa będzie dotyczyć jedynie 250 przedsiębiorstw, które pośredniczą w handlu suszem tytoniowym.

- Czy powinniśmy ustawą ułatwiać funkcjonowanie tak małej grupie przedsiębiorców? - pytał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane