• rozwiń
  • WIG20 2335.83 +0.81%
  • WIG30 2687.57 +0.77%
  • WIG 60290.63 +0.73%
  • sWIG80 11685.61 +0.25%
  • mWIG40 4103.44 +0.70%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:01

Dostosuj

"Naszą ambicją jest to, aby Gdańsk stał się dominującym portem na Morzu Bałtyckim"

Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17 i Ostrobok-17 Odtwórz: Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17 i Ostrobok-17
Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17 i Ostrobok-17 "Źródło: tvn24"

Ambicją resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest takie wzmocnienie pozycji portu w Gdańsku, żeby stał się dominującym miejscem przeładunków na Morzu Bałtyckim - poinformował w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

- Przygotowany został specjalny program dla naszych portów. To przede wszystkim budowa portu centralnego w Gdańsku, gdzie chcemy zwielokrotnić możliwości przeładunkowe, przede wszystkim pod kątem terminala głębokowodnego. Tutaj Gdańsk ma ambicje i szansę przejąć znaczny wolumen ładunków, które dzisiaj lądują w zupełnie innych portach. Naszą ambicją jest to, aby Gdańsk stał się dominującym portem na Morzu Bałtyckim - powiedział Gróbarczyk.

Fundusz portowy

Minister powiedział, że Gdynia, to kolejny port, który planuje rozbudowę portu zewnętrznego, co pozwoli na zwielokrotnienie jego możliwości przeładunkowych i pozyskanie nowych klientów.

- Port Szczecin-Świnoujście to budowa głębokowodnego terminala kontenerowego. To kolejne zadanie obok niezwykle ważnego, czyli rozbudowy gazoportu w Świnoujściu jako integralnego elementu rozbudowy polskich portów - podkreślił minister.

Minister zapowiedział ponadto powołanie funduszu portowego, który wspierałby finansowo ich rozbudowę.

- W przyszłym roku chcielibyśmy zaprezentować taki fundusz już w formie ustawy do wykorzystania przede wszystkim przez te duże porty, ale skierowany również do tych małych portów i średnich, które nie mają dzisiaj szansy pozyskania finansowania z programów przede wszystkim unijnych, nie mówiąc już o prywatnych inwestorach, czy instytucjach finansowych - powiedział Gróbarczyk.

Przekop przez Mierzeję

Minister przypomniał, że w ramach poprawy dostępu do polskich portów powstanie przekop przez Mierzeję Wiślaną. Przy tym projekcie prace budowlane mają rozpocząć się już za rok. Dodał, że zostaną wykonane też prace polegające na pogłębieniu do 12,5 m toru żeglugowego Szczecin-Świnoujście.

Minister zapowiedział też kontynuowanie inwestycji poprawiających ochronę brzegów morskich, co ma duże znaczenie dla nadmorskich gmin, żyjących z turystyki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane