• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ekspertka: 500 plus robi "prezent gospodarce niemieckiej"

Ekspertka: 500 plus robi "prezent gospodarce niemieckiej"
Foto: Shutterstock Foto: Rośnie problem zagospodarowania starych samochodów

Zdaniem ekspertki Konfederacji Lewiatan, może okazać się, że polski rząd zrobił „prezent” gospodarce niemieckiej programem 500 plus, z którego część środków trafia na rynek niemiecki nie tylko zwiększając tam sprzedaż detaliczną, ale także rozwiązując problem starych aut - uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zrzeszająca pracodawców Konfederacja Lewiatan skomentowała wczorajsze dane GUS. Według nich, sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu 2016 r. o 4,4 proc. r/r w cenach stałych, a w cenach bieżących o 2 proc.

Samochody z Niemiec

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek wskazuje, że dynamika sprzedaży detalicznej spadła w lipcu w stosunku do czerwca br. we wszystkich grupach produktowych, ale najsilniej w sprzedaży aut. W ciągu 6. miesięcy 2016 r. sprzedaż samochodów wzrosła o prawie 11 proc. w cenach bieżących, a ponad 14 proc. w cenach stałych. W lipcu wzrost sprzedaży był minimalny.

Sygnały z rynku samochodowego wskazują, że gospodarstwa domowe, zasilone w gotówką z programu 500 plus, zaczęły sprowadzać samochody z zagranicy, głównie z Niemiec. Zasilają w ten sposób sprzedaż detaliczną w innych krajach - uważa Krzysztoszek.

"Żeby nie okazało się, że tak jak w 2009 r. rząd niemiecki zrobił nam „prezent” dofinansowując wymianę samochodów swoich obywateli na nowe, które były często kupowane w Polsce, tak teraz polski rząd zrobił „prezent” gospodarce niemieckiej programem 500 plus, z którego część środków trafia na rynek niemiecki nie tylko zwiększając tam sprzedaż detaliczną, ale także rozwiązując problem zagospodarowania starych samochodów. Bo takie, ze względu na cenę, są przez na kupowane" - zauważa ekspertka.

Zatrudnienie w górę

Ekspertka Lewiatana przypomina, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie. W lipcu wzrosło o 3,2 proc. r/r, a w ciągu siedmiu miesięcy 2016 roku o 2,9 proc. Od lipca 2015 r. przybyło prawie 180 tys. miejsc pracy w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników. Jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia.

W lipcu były one wyższe o 4,8 proc. r/r, a w ciągu siedmiu miesięcy br. wzrosły o 4,1 proc. (realnie o 5 proc.). Fundusz płac wzrósł nominalnie o ponad 8 proc. Tylko w lipcu do gospodarstw domowych trafiło z tytułu wzrostu płac i zatrudnienia w przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych o prawie 2 mld zł więcej niż w lipcu 2015. Ekspertka prognozuje, że do tego ok. 1,8 mld zł powinno było trafić do gospodarstw domowych z tytułu programu 500 plus.

Sytuacja na rynku pracy stale się poprawia, pracownicy nie powinni odczuwać zagrożenia związanego z utratą pracy. A sprzedaż detaliczna rośnie powoli.

RTV i AGD mniej dynamicznie

Okazuje się, że spadła dynamika sprzedaży sprzętu RTV, AGD i mebli, ale na szczęście ciągle są to wysokie, bliskie 10 proc., wzrosty. Stabilnie natomiast rośnie sprzedaż żywności.

"Pytanie, czy spadek dynamiki to efekt nasycenia gospodarstw domowych tymi produktami, czy też przejściowy wakacyjny okres. Jeśli to ta pierwsza przyczyna, to dynamika sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach może być osłabiana także z tego powodu" - zastanawia się ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dr Starczewska-Krzysztoszek uznaje, że wzrost PKB wspiera się teraz wyłącznie na konsumpcji, bo inwestycje maleją, a eksport zbyt słabo rośnie - w ciągu sześciu miesięcy 2016 roku o 2,1 proc. w euro, podczas gdy po sześciu miesiącach 2015 roku było to 6,7 proc.


Zobacz: wakacje za 500 plus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
To jest hańba że kobieta sieje propagandę anty pisowską sugerując że lepiej kiedy rodziny nie mają samochodów i zasuwają tramwajami. Szczyt bezczelności. Jakim prawem wypowiada się na temat który jej nie dotyczy? Nie jej 500 złoty i nie jej samochody.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Next Gen Assault Rifle
Perfidna manipulacja. Program 500 plus napędza przede wszystkim polskie rodziny i polską gospodarkę, turystykę, handel a nie niemiecką gospodarkę!
 • 3
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Zawsze na wszelki wypadek można ludziom zabrać więcej pieniędzy, wtedy co prawda nie trafią na rynek polski, tylko do skarbca.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
grześko1981
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane