• rozwiń

Pół miliarda złotych dla rolników. Wkrótce ma ruszyć składanie wniosków

Ekspert: suszę rolniczą w Polsce mamy teraz co roku Odtwórz: Ekspert: suszę rolniczą w Polsce mamy teraz co roku
Ekspert: suszę rolniczą w Polsce mamy teraz co roku "Źródło: TVN24 BiS"

Pół miliarda złotych - na początek tyle pieniędzy ma trafić na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wkrótce ogłosi termin, w którym ruszy składanie wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak mówił w środę szef rolnictwa na antenie radiowej Trójki, "te pół miliarda, to na początek, żeby ruszyć z wypłatami dla najbardziej poszkodowanych rolników, którzy z gotowymi protokołami strat, będą się zgłaszać do Agencji". Zaznaczył, że wypłata odszkodowań potrwa kilka miesięcy.

"Susza nie ustępuje"

Szef resortu rolnictwa wskazał, że półtora tygodnia temu wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Zaznaczył, że w złożonym wniosku straty w ponad 1250 gminach szacowano na około 250 milionów euro, czyli ponad 1 miliard złotych.

Zdaniem Ardanowskiego straty będą jednak większe, ponieważ - jak mówił - "susza nie ustępuje, a kolejne szacunki trwają". - Teraz nie jestem w stanie stwierdzić, ile one wyniosą, chodzi o to, żeby je uczciwie oszacować - powiedział.

Minister po raz kolejny zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy. Zaznaczył, że warunki wsparcia określone są w ustawie z 2015 roku. Jak wskazał, jest to między innymi prolongata spłaty kredytów lub nowe niskooprocentowane kredyty klęskowe a także możliwość umorzenia podatku rolnego czy składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Przypomniał również, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej, aby otrzymać pełną pomoc publiczną, trzeba przedstawić polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę gruntów znajdujących się w gospodarstwie.

Program nawodnień

Minister odniósł się także do sprawy gospodarowania wodą. - Wcześniej przez całe lata osuszało się grunty, a teraz trzeba wodę zatrzymywać między innymi poprzez retencję - wskazał. Zapowiedział, że pewnie w drugiej połowie września zostanie uruchomiony program nawodnień.

Zgodnie z założeniami programu, rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe między innymi na budowę nowych, a także na modernizację i powiększenie już istniejącej instalacji nawadniającej.

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej na jedno gospodarstwo rolne, w okresie realizacji Programu Rozwoju Gospodarstw Wiejskich 2014–2020 na inwestycje związane z nawadnianiem nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50 procent, a w przypadku młodego rolnika - do 60 procent kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Cyfrowy Baron
Minister zapomniał jednak dodać, że te pieniądze rolnicy otrzymają od Unii Europejskiej a nie od polskiego rządu. Czyli na pomoc dla rolników zrzucają się obywatele całej EU. Niemcy i tak zwane środowiska LGBT też, bo płacą podatki.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
warszawa204
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Takie rozwiązania wymagają działań. Łatwiej jest dać pieniądze i nic nie zmieniać.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane