• rozwiń
    • WIG20 2205.86 -0.28%
    • WIG30 2496.13 -0.16%
    • WIG 57860.44 -0.22%
    • sWIG80 11415.43 -0.33%
    • mWIG40 3667.47 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:43

Dostosuj

Przegląd prasy. Polski eksport do Unii rośnie. Ale pomoc i tak będzie

Przegląd prasy. Polski eksport do Unii rośnie. Ale pomoc i tak będzie
Foto: pixabay.com Foto: statek port handel eksport import

Rząd zamierza go wspomagać finansowo i przez sieć zagranicznych przedstawicielstw, ale wykorzystuje tylko część narzędzi - czytamy w piątkowym "Pulsie Biznesu".

O wsparciu państwa dla eksportu, rządowym planie pomocy polskim firmom budujących swą pozycję na rynkach zagranicznych i polskiej gospodarce proeksportowej - rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez "PB" i firmę doradczą "PwC".

Jej uczestnicy zauważyli, że w 2016 roku polski eksport wzrósł o 2,3 proc., a jego wartość sięgała prawie 184 mln. EUR. Odnotowano 4 mln nadwyżki eksportu nad importem. W pierwszym półroczu 2017 roku eksport wzrósł o 8 proc.

Ministerstwo Rozwoju doceniając wpływ eksportu na kondycję gospodarki planuje wydać 60 mln zł na wsparcie polskich eksporterów, np. przez instrumenty dostępne w Banku Gospodarstwa Krajowego czy KUKE - pisze "Puls Biznesu".

- Dobrze, że polskie państwo zamierza się uaktywnić w tym zakresie. Na poparcie zasługuje reforma dotychczasowych izb promocji i handlu, czy biur polskich ambasad, które dotychczas działały bez oczekiwanych wyników - zauważył członek zarządu Ursusa Michał Niezgodzki.

- Od wielu lat głównym kierunkiem polskiego eksportu jest Europa, a zagraniczna obecność polskich firm poza nią jest bardzo rozproszona. Ekspansja gospodarcza poza Europę jest utrudniona, ale możliwa i obiecująca, np. w Afryce, Azji i obu Amerykach. By stopniowo i długofalowo zwiększać eksport na rynki pozaeuropejskie potrzebne jest przemyślane, wspólne działanie przedsiębiorstw oraz państwa - uważa Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Trzeba stworzyć miary skuteczności działania zagranicznych biur handlowych i systematycznie się nimi posługiwać - podkreśla "PB". Innowacyjność, jeden z głównych elementów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wdrażanej przez Ministerstwo Rozwoju.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane