• rozwiń
  • WIG20 2327.88 -0.14%
  • WIG30 2674.11 -0.09%
  • WIG 59943.23 -0.10%
  • sWIG80 11641.14 +0.10%
  • mWIG40 4046.30 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:26

Dostosuj

Dni Konia Arabskiego pod znakiem zapytania. Organizator aukcji zerwał umowę ze stadninami

Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami Odtwórz: Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Prestiżowe imprezy w stadninie w Janowie Podlaskim były przeznaczone głównie dla hodowców koni | Video: Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami

Firma Polturf, która organizowała jedną z najbardziej prestiżowych aukcji koni arabskich "Pride of Poland", rozwiązała umowę ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. - Powodem tej decyzji jest brak współpracy ze stadninami - tłumaczyła na antenie TVN24 Barbara Mazur, właścicielka firmy. Dodała, że docierają do niej zapowiedzi klientów mówiące o rezygnacji z przyjazdu do Polski na to wydarzenie. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Aukcja "Pride of Poland” to główna część Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, z udziałem klientów z całego świata.

Barbara Mazur z firmy Polturf, która organizowała aukcję, tłumaczyła na antenie TVN24 powody zerwania umowy.

Zablokowane działania

- Przy braku współpracy ze stadninami, nasze działania zostały całkowicie zablokowane i nie widzimy możliwości przeprowadzenia tej imprezy na dotychczasowym poziomie - podkreśliła. - Poza tym pojawiają się głosy klientów, którzy rezygnują z przyjazdu do Polski - dodała.

Jak mówiła Mazur decyzja zapadła kilka dni temu. - 26 kwietnia skierowaliśmy do stadnin pismo z informacją o rozwiązaniu umowy - wyjaśniała.

Mazur zaznaczyła, że współpraca ze stadninami zakończyła się po zmianie ich zarządów. - Od tego momentu odbyliśmy tylko jedno spotkanie. Poza tym nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat tego, jak ta impreza ma wyglądać i jakie konie będą zgłoszone na aukcję. Rzeczy podstawowe, dotyczące przygotowań do tej imprezy, nie ruszyły - wyjaśnia właścicielka firmy.

Zdaniem Barbary Mazur aukcje na pewno się odbędą. - Zastanawiam się tylko, w jakim trybie zostanie wybrany nowy organizator i na jakich warunkach to zorganizuje, bo czasu jest bardzo mało - powiedziała.

Zaznaczyła, że ekipa Polturf pracuje nad imprezą od jesieni. - Ponieśliśmy określone koszty tej imprezy, na dzień dzisiejszy są one znaczne. Myślę, że stadniny nam je zwrócą - mówiła.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie, które mają doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń. Firma organizowała Cavaliadę, czyli pokaz, zawody i targi dla koniarzy w jednym.

RMF FM podało, że już ma pracować specjalny zespół, który zajmie się sierpniową aukcją. W skład tego zespołu wchodzą ludzie, którzy wcześniej pracowali przy Cavaliadzie i podobnych imprezach.

Aukcja się odbędzie

Doroczna aukcja Pride of Poland ma się w tym roku odbyć 15 sierpnia. - Aukcja się odbędzie. Nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie tylko Polturf istnieje - powiedział PAP prezes stadniny w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski.

Nie potwierdził nieoficjalnej informacji RMF FM, że organizatorem aukcji będą Międzynarodowe Targi Poznańskie. - Jest wiele podmiotów, które się mogą tego podjąć - zaznaczył Skomorowski.

Prestiżowe imprezy

Firma Polturf - jak czytamy na jej stronie internetowej - jest jedną z najdłużej działających w Polsce firm zajmujących się pośrednictwem w handlu końmi użytkowymi i hodowlanymi ras czystych. Działając nieprzerwanie od roku 1997 (w latach 1997-2006 jako spółka cywilna), firma Polturf zdobyła doświadczenie na rynku koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.

Firma ta od kilkunastu lat (od 2001 r.) organizuje prestiżowe imprezy w stadninie w Janowie Podlaskim przeznaczone głównie dla hodowców koni - Dni Konia Arabskiego i aukcję "Pride of Poland", na której sprzedaje wyhodowane w Polsce wysokiej klasy konie arabskie pochodzące z państwowych stadnin w Janowie, Michałowie oraz z Białce. W imprezach też mogą uczestniczyć prywatni hodowcy. Co roku imprezy odbywają się w sierpniu.

HISTORIA WSPÓŁPRACY FIRMY POLTURF ZE STADNINAMI, OPISANA PRZEZ BARBARĘ MAZUR

Zmiany w zarządzie

Pod koniec lutego br. szef Agencji Nieruchomości Rolnych powołał na funkcję prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Skomorowski w rozmowie z Polsat News przyznał, że nie miał styczności z końmi.

W połowie marca Zgromadzenie Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski powołało Mateusza Leniewicz-Jaworskiego (28 lat) na pełniącego obowiązki członka zarządu stadniny. Wcześniej z funkcji prezesa został zdymisjonowany długoletni prezes stadniny w Janowie Marek Trela. Jako powód zwolnienia podano "utratę zaufania" i niegospodarność.

7 kwietnia ze stadniny w Janowie Podlaskim zabrane zostały dwa konie należące do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Wcześniej dwa inne cenne konie należące do Watts padły z powodu skrętu jelit. Wszystkie konie przebywały w Janowie Podlaskim w ramach dzierżawy. Media podały, że Watts zamierza dochodzić odszkodowania na drodze sądowej.

Wcześniej, w październiku u.br. z tego samego powodu padła klacz Pianissima.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (58)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Chadowiec
Widocznie PISowi bardzo zależało na tym aby tak się stało.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tokmada
Jakoś mnie nie dziwią dalsze wydarzenia związane z przejęciem stadnin przez pismiernoty... To przecież było do przewidzenia - czegokolwiek PiS się tknie wnet obraca w cuchnące guano...
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
To tzw. papierek lakmusowy zdolności organizacyjnych w sferze ekonomicznej autorów dobrej zmiany. Polska w ruinie to nie mit, to całkiem realna, zbliżająca się rzeczywistość. Wstyd na cały świat.
 • 12
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ewa_kozlowicz
No,ładnie....i co dalej?Będzie jaka hodowla?
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane