• rozwiń

Polskie inwestycje budzą się ze snu. UE zatwierdziła projekty za ponad siedem mld zł

Polskie inwestycje budzą się ze snu. UE zatwierdziła projekty za ponad siedem mld zł
Foto: Shutterstock Foto: Finansowanie dostaną dwie inwestycje spółek Skarbu Państwa, trzy projekty samorządowe i cztery prywatne

W tzw. oknie dla dużych projektów finansowanych Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził już 9 polskich inwestycji o wartości ponad 7,1 mld zł - poinformował wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Słowik wskazał w komentarzu, że w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju resort założył wzrost udziału inwestycji w PKB do co najmniej 25 proc. w 2020 r. Aby osiągnąć ten cel, korzystamy z różnych narzędzi, w tym z tzw. Planu Junckera, który powstał właśnie po to, by pobudzić inwestycje w Europie - wyjaśnił wiceminister.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rozwoju od wiosny 2016 r. resort koordynuje wdrażanie Planu Junckera w Polsce. Przeprowadzono serie spotkań informacyjnych i opublikowano listę projektów rządowych, które mogą uzyskać wsparcie z tego źródła. Zaznaczono, że są to bardzo konkretne środki dostępne w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Optymistyczne dane

- Najnowsze dane napawają optymizmem. W tzw. oknie dla dużych projektów EBI zatwierdził już 9 polskich inwestycji o wartości ponad 7,1 mld zł - podkreślił Słowik. Poinformował, że finansowanie dostaną dwie inwestycje spółek skarbu państwa, trzy projekty samorządowe i cztery prywatne.

- To ogromna zmiana w stosunku do maja, kiedy to tylko jedno przedsięwzięcie miało taką akceptację. Pod względem wartości projektów z pozytywną decyzją banku jesteśmy na 5. miejscu w UE nie licząc projektów transgranicznych - dodał.

Zaznaczył, że w tzw. oknie dla małych i średnich przedsiębiorstw mieliśmy w marcu 190 umów natomiast ze wstępnych danych na koniec września wynika, że jest ich już 2655. - Ten lawinowy przyrost cieszy. Widać, że akcja informacyjna dla potencjalnych beneficjentów, którą przeprowadziliśmy w kwietniu i maju, oraz współpraca z podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne inwestycje, przyniosła konkretne efekty - ocenił Słowik.

- W kolejce do wsparcia czekają kolejne inwestycje, w tym szereg projektów rządowych z obszaru energetyki i transportu o łącznej wartości ponad 24 mld zł. Zostały one już złożone do EBI - zaznaczył.

Jakie projekty?

Z dokumentu resortu rozwoju, do którego dotarła PAP wynika, że we wrześniu trzy nowe duże projekty z tzw. okna infrastruktura i innowacje otrzymały wsparcie z EFIS. Wskazano, że chodzi o budowę zintegrowanego systemu zarządzania odpadami komunalnymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie o wartości ponad 1 mld zł oraz wsparcie logistyki żywności oraz modernizację produkcji o wartości ok. 520 mln zł. W tym drugim przypadku EBI nie ujawniło promotora projektu, ale z nieoficjalnych informacji MR wynika, że chodzi o firmę Maspex. Trzecia decyzja dotyczy budowy nowej linii produkcyjnej mleka w proszku - inwestycja o wartości ok. 425 mln zł ma być realizowana przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol w Grajewie.

MR wskazało także w dokumencie na projekty rządowe złożone do EBI w ramach EFIS. Harmonogram zakładał, że do końca września zostaną złożone cztery projekty, tymczasem przesłano 11 rządowych projektów, w których łączna wartość nakładów inwestycyjnych ocenianych przez EBI wynosi szacunkowo 24,1 mld zł. Duże znaczenie ma w tym wypadku projekt PGE Energia budowy morskich farm wiatrowych o łącznej wartości 13 mld zł.

Ze statystki resortu dotyczącej wykorzystania EFIS w tzw. oknie MŚP wynika, że na koniec trzeciego kwartału zawarto 2655 umów z przedsiębiorcami, a ich wartość wyniosła 458,4 mln zł. Ministerstwo zaznaczyło, że to szacunki, które mogą ulec zmianie na koniec października, gdyż zbieranie danych od pośredników finansowych trwa do końca tego miesiąca.

Od morza do morza. Rząd zapowiada wielkie inwestycje w rzeki:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane