• rozwiń

Polskie drukarnie z rekordową sprzedażą. To branża warta miliardy

Polskie drukarnie z rekordową sprzedażą. To branża warta miliardy
Foto: CC0 Public Domain Foto: Książki, gazety i tekturowe opakowania to polski towar eksportowy

Książki, gazety i tekturowe opakowania to polski towar eksportowy. Branża jest warta już ponad 13 mld zł – donosi "Puls Biznesu".

Według piątej edycji raportu "Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", przygotowanego przez KPMG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, ubiegłoroczna wartość produkcji sprzedanej branży wyniosła 13,2 mld zł i była o 6 proc. większa niż rok wcześniej. Daje to nam ósme miejsce w Europie.

Główne rynki eksportowe

Polskie drukarnie jako jedne z nielicznych w Unii Europejskiej stale zwiększają sprzedaż. W tym roku, według prognoz KPMG, sprzedaż branży wzrośnie o 4,5 proc., do 13,8 mld zł, a w przyszłym wyraźnie przekroczy 14 mld zł. Duży udział będą w tym miały rynki eksportowe, na które trafia już 45 proc. produkcji polskiej branży.

Na rynki zagraniczne - głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich - trafiają głównie drukowane u nas książki, gazety i obrazki, a także papierowe i kartonowe opakowania. Bardzo szybko (w tempie 40 proc. rocznie) rośnie eksport polskich etykiet.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane