• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Polski przemysł w dobrej kondycji. Wzrost w kilku sektorach

Polski przemysł w dobrej kondycji. Wzrost w kilku sektorach
Foto: (CC BY-NC-ND 2.0)/ Gerardo Pesantez / World Bank Foto: Z zaprezentowanych danych wynika, że czerwiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, kiedy PMI znajdował się powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.

Wskaźnik PMI, obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego, zanotował w czerwcu wyraźną poprawę – wynika z danych zaprezentowanych w środę przez Markit.

"Tempo wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i aktywności zakupowej przyspieszyło w porównaniu do maja. Wzrost poziomu zatrudnienia pozostał solidny, jednak jego tempo zwolniło" – napisali autorzy badania w komentarzu.

Jak zaznaczono, najnowsze dane z badań sygnalizują także większe tempo inflacji kosztów produkcji, jednak ogólnie presja cenowa pozostała słaba, a firmy ponownie obniżyły ceny wyrobów gotowych.

Cały czas nad kreską

Z zaprezentowanych danych wynika, że czerwiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, kiedy PMI znajdował się powyżej neutralnego poziomu 50 pkt. - Ponadto główny indeks wyraźnie wzrósł z majowego, najniższego od siedmiu miesięcy poziomu 52,4 i odnotował wartość 54,3, wskazując na wyraźne tempo wzrostu, większe niż średnia za obecny okres wzrostów - podkreślili eksperci Markit.

Według nich wyższy wynik wskaźnika w czerwcu, to efekt poprawy czterech spośród pięciu jego składowych. "W czerwcu liczba nowych zamówień w sektorze wzrosła dziewiąty miesiąc z rzędu. Ponadto tempo tego wzrostu przyspieszyło po raz pierwszy od początku roku i było największe od trzech miesięcy" – czytamy w podsumowaniu badania.

"W najnowszym okresie badań to popyt krajowy napędzał wzrost liczby całkowitych nowych zamówień, a zamówienia eksportowe wzrosły tylko nieznacznie" - zaznaczono.

Widać w produkcji

Eksperci wskazali, że szybsze tempo wzrostu liczby nowych zamówień zostało odzwierciedlone w trendzie dla wielkości produkcji, która wzrosła najszybciej od stycznia i to dziewiąty miesiąc z rzędu. "Wzrost wielkości produkcji był także względnie szybszy niż wzrost liczby nowych zamówień, co doprowadziło do czwartego z rzędu spadku ilości zaległości produkcyjnych" - podkreślono.

Jak czytamy firmy przemysłowe zwiększyły także swoją aktywność zakupową, doprowadzając do najszybszego wzrostu zapasów od lutego 2012 r.

"W czerwcu obecny okres wzrostu poziomu zatrudnienia w sektorze przemysłowym został wydłużony do prawie dwóch lat. Tempo tego wzrostu pozostało solidne, jednak zwolniło trzeci miesiąc z rzędu w porównaniu do marcowego rekordu" – napisano.

Starszy ekonomista Markit Trevor Balchin komentując czerwcowy odczyt wskaźnika dla Polski stwierdził, że był on zgodny z trendem rejestrowanym w pierwszej połowie roku i zasygnalizował, że warunki w polskim sektorze przemysłowym pozostały solidne.

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane