• rozwiń

Eksport nam rośnie, ale zagrożeniem Brexit

Eksport nam rośnie, ale zagrożeniem Brexit
Foto: Shutterstock Foto: Problemy, które przeżywa obecnie Turcja, mogą pozytywnie odbić się na naszej gospodarce

- Wzrost eksportu w tym roku na poziomie 6-7 proc. jest możliwy do osiągnięcia - powiedział we wtorek wiceszef MR Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że eksportowi sprzyja obecny kurs złotego.

Wiceminister rozwoju ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że obecny kurs złotego w stosunki do euro jest bardzo przyjazny dla rozwoju naszego eksportu.

- Eksport nam rośnie. Planujemy jego wzrost w tym roku na poziomie 6-7 proc. Myślę, że jest to do osiągnięcia - podkreślił.

Brexit uderzy w Polskę

Pytany o szacunki wzrostu PKB w tym roku, wiceszef MR odparł:

- Nasze szacunki dotyczące wzrostu PKB były trochę bardziej optymistycznie. Miałem nadzieję, że może on przekroczyć 4 proc., ale zaszły zdarzenia dla nas nieprzewidziane. Nadal nie wiemy, w jakim stopniu "uderzy" w nas Brexit. Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym w Unii Europejskiej. Niewątpliwie jakieś efekty Brexitu będziemy mieli - podkreślił.

Jak mówił, w czarnym scenariuszu wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć wpływ na nasz PKB - rzędu 0,5-1 pkt. proc. - Mam nadzieję, że w tym roku wpływ ten będzie minimalny - zaznaczył.

Ocenił ponadto, że problemy, które przeżywa obecnie Turcja, mogą pozytywnie odbić się na naszej gospodarce. - Będzie następował odpływ kapitału do Polski - nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z Turcji. To może na naszą gospodarkę wpływać in plus - przekonywał wiceminister rozwoju.

 

Brexit najważniejszym tematem na G20. "Zwiększa globalne ryzyko gospodarcze"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane