• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Polityka zagraniczna

Polska zacieśnia współpracę z Niemcami. Kluczowa walka z cyberatakami i współpraca służb

Foto: PAP/EPA Foto: 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek w Warszawie, pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel

Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych i celnych obu krajów.

13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek w Warszawie, pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.

Bezpieczeństwo w sieci

Kwestie cyberbezpieczeństwa regulować ma podpisane przez szefa resortu administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere'a wspólne oświadczenie. Oba kraje deklarują wolę współpracy, zobowiązały dzielić się dobrymi praktykami i wiedzą w zakresie zabezpieczeń sieci informatycznych. Zamierzają również promować współpracę CERT-ów (zespołów reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci komputerowych) i mechanizmy wczesnego ostrzegania w przypadku transgranicznych zagrożeń i incydentów w cyberprzestrzeni.

Według MAC bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. - Zarówno strona polska jak i niemiecka przywiązują do tego zagadnienia ogromną wagę - eksperci obydwu państw na bieżąco wymieniają doświadczenia. Strona polska ma nadzieję, że rozpoczęta współpraca zaowocuje ustaleniem trwałych kanałów komunikacji w przypadku zagrożeń cybernetycznych - pisał o polsko-niemieckich konsultacjach resort administracji i cyfryzacji.

W czasie spotkań ministrów poruszono także temat ochrony danych. MAC podało, że Polska od samego początku mocno popiera projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony danych osobowych. Tłumaczyło, że obecne przepisy dotyczące ochrony danych z 1995 roku, są przestarzałe i niewystarczająco dostosowane do nowych wyzwań, wynikających z szybkiego rozwoju technologicznego i globalizacji. Ich wdrażanie również znacznie różni się w poszczególnych państwach członkowskich, dlatego przyjęcie rozporządzenia ma, zdaniem resortu administracji, istotne znaczenie dla zakończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego w 2015 roku.

Wzmocnienie współpracy

9 lipca wchodzi w życie polsko-niemiecka umowa o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w pasie przygranicznym Polski i Niemiec. Szefowie MSW – Teresa Piotrowska oraz Thomas de Maiziere - omówili więc szczegóły tego porozumienia międzyrządowego, regulującego zadania służb obu krajów w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw oraz wykroczeń, jak i ścigania sprawców. Rozmawiali też o współpracy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w administracji - poinformowało MSW w Warszawie.

Zawarta przed rokiem umowa ustanawia ramy prawne współpracy między Polską i Niemcami poprzez wymianę informacji dotyczących m.in. popełnionych przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych. Służby obu krajów dzięki niej będą miały pełny dostęp do informacji na temat danych osób, pojazdów czy innych dokumentów. Wspólnie lub samodzielnie będą ponadto mogły działać na terenie drugiego kraju, np. w czasie pościgu za przestępcą.

Podczas imprez masowych, np. meczu piłkarskiego, oddział z jednego kraju będzie mógł być podporządkowany pod dowództwo funkcjonariusza z drugiego państwa, który kieruje operacją.

Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne porozumienia zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) i Strefy Schengen (2007 r.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Polska zacieśnia współpracę z Niemcami. Kluczowa walka z cyberatakami i współpraca służb.Teraz bez przeszkód Niemcy na nasze zaproszenie będą mogli szpiegować do woli i poznawać słabe punkty polskiej armii jeśli taka jeszcze istnieje
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
banderland
gdy pod koniec XVIII wieku zacieśnialiśmy współpracę z Niemcami, to niedługo potem zakończyło to się rozbiorami
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Polska już przechodzi rozbiór. Ahh ta prywatyzacja... w Norwegii Statoil jest w 64% państwowy i jakoś niepotrzebna prywatyzacja. Kiedyś myślałem że EU jest przyszłością a to jedynie była fikcja... Polska nie rozwija się przez EU.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane