• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W Polsce żyje się dobrze. Byłoby lepiej, gdyby nie te trzy problemy

W Polsce żyje się dobrze. Byłoby lepiej, gdyby nie te trzy problemy
Foto: Shutterstock Foto: Polska w gronie państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego

Polska jest w gronie państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego - wynika z rankingu przygotowywanego m.in. przez Deloitte. Choć spadliśmy z 27 na 30 miejsce, to poprawiliśmy swój wynik pod względem liczby uzyskanych punktów. Natomiast wciąż mamy problem z dostępem do stosunkowo niedrogich mieszkań, zdrowiem społeczeństwa (otyłość), czy jakością powietrza.

Bezkonkurencyjna w raporcie wśród 133 państw jest Finlandia.

Raport Social Progress Index 2016 (SPI), którego Deloitte jest partnerem strategicznym, pokazuje, które państwa są najbardziej rozwinięte społecznie.

Czynniki społeczne

Jak podkreślają autorzy raportu, wzrost PKB nie pokazuje pełnej kondycji, w której znajduje się społeczeństwo i gospodarka danego kraju. Dlatego badając sytuację poszczególnych państw, w raporcie uwzględnia się czynniki społeczne, środowiskowe oraz ekonomiczne, m.in. jakość powietrza, warunki sanitarne, bezpieczeństwo osobiste, dostęp do informacji i środków komunikacji, zdrowie i dobre samopoczucie, prawa osobiste, dostęp do edukacji, równość i tolerancję.

W tegorocznym rankingu Polska znalazła się w gronie państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego. Choć nasz kraj spadł z 27 na 30 miejsce, to uzyskał w sumie 79,76 punktów, czyli poprawił wynik w stosunku do 2015 r. (77,98 punktów).

Pełna lista

W zestawieniu uwzględniono 133 państwa, które obejmują swym zasięgiem 94 proc. światowej populacji. Podobnie jak w ubiegłych latach najwyżej oceniono kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii, a najgorzej państwa Afryki subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej. Najwyższe wskaźniki rozwoju społecznego osiągnęły Finlandia, Kanada oraz Dania. Z kolei trzy ostatnie miejsca w rankingu należą niezmiennie do Afganistanu, Czadu oraz Republiki Środkowoafrykańskiej.

W tegorocznym rankingu wyliczono średnią dla całego świata, która wyniosła 62,88 punktów, co oznacza wynik pomiędzy poziomem, który osiągnęły Mongolia i Kirgistan.

Wysoko w rankingu

Polska znalazła się w tzw. drugiej grupie państw, które charakteryzują się wysokim poziomem rozwoju społecznego. W tej samej kategorii znalazła się większość krajów Unii Europejskiej oraz USA.

Lepszą pozycję od Polski spośród krajów naszego regionu udało się osiągnąć Słowenii (20), Czechom (22) i Estonii (23). Za nami znalazły się m.in. Słowacja (31), Chorwacja (33), Litwa (34), Węgry (35), Łotwa (36), Rumunia (42) oraz Bułgaria (43).

W porównaniu do krajów o podobnym wzroście PKB Polska została oceniona najlepiej w kontekście bezpieczeństwa osobistego. Natomiast wciąż mamy problem z dostępem do stosunkowo niedrogich mieszkań, zdrowiem społeczeństwa (otyłość), czy jakością powietrza.

SPI powstaje poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii, które z kolei składają się z 53 zmiennych.

Polska najlepszy wynik otrzymała w kategorii zaspokojenie fundamentalnych potrzeb człowieka (90,97), gorzej wypadła w kategorii fundamenty dobrobytu (80,15), a najsłabiej - pod względem możliwości awansu społecznego i wolności osobistych (68,16).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kombat
polska o wysokim poziomie rozwoju społecznego?To popatrzcie chociaż na obchody czerwca 56.Posłuchajcie pełne jadu i nienawiści wypowiedzi PISowców.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
muphet
tja.. bo podatki i beznadziejnie niska wartość złotego nie mają znaczenia.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Z kolei wartość waluty jest z grubsza proporcjonalna do poziomu rozwoju gospodarczego kraju. Kraje rozwinięte, będące głównie importerami, utrzymują wysoki poziom swojej waluty i odwrotnie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane