• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Polska spadła w najnowszym rankingu Banku Światowego

S&P i Fitch oceniły rating Polski Odtwórz: S&P i Fitch oceniły rating Polski
S&P i Fitch oceniły rating Polski

Polska zajęła 33. miejsce na 190 gospodarek pod względem regulacji najbardziej przyjaznych biznesowi - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego Doing Business 2019. W ubiegłorocznym zestawieniu zajęliśmy 27. pozycję. Polska słabiej wypada w kwestii czasu poświęcanego na podatki, lepiej w zakresie obsługi handlu międzynarodowego.

- Pogorszenie pozycji Polski w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przez przedsiębiorców - wyjaśnił przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Piñerúa.

Więcej godzin na rozliczenia

Jak podał Bank Światowy, liczba godzin potrzebnych w ciągu roku do rozliczeń podatkowych wzrosła do 334 z 260 w poprzednim rankingu.

- Według najnowszego raportu Doing Business Polska wciąż znajduje się wśród krajów, gdzie panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Jej stabilna punktacja w raporcie jest odzwierciedleniem szeregu reform, które w ostatniej dekadzie wprowadzono w życie - podkreślił Piñerúa.

Dodał, że niektóre kraje przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych w metodologii Doing Business.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych - zaznaczył.

Raport

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r.

W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając Singapur. Trzecia jest Dania. W pierwszej dziesiątce są też: Gruzja (6. miejsce), Stany Zjednoczone (8.), Wielka Brytania (9.)

Lepiej od Polski pod względem przyjaznych warunków prowadzenie biznesu wypadły też m.in. Litwa (14.), Mauritius (20.), Niemcy (24.), Kazachstan (28.), Rwanda (29) czy Rosja (31).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane