• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy. Polska atrakcyjna dla inwestorów, ale do ideału daleko

Przegląd prasy. Polska atrakcyjna dla inwestorów, ale do ideału daleko
Foto: Shutterstock Foto: Wśród głównych atutów Polski, eksperci wymieniają m.in położenie geograficzne w środku Europy czy dostęp do zasobów ludzkich.

Polska przyciąga inwestorów zagranicznych, ale teraz chce, by inwestowali tu tacy, którzy stawiają na innowacje – pisze "Puls Biznesu".

Nie jest źle, ale zawsze mogłoby być lepiej. Według raportu EY, Polska jest dla inwestorów zagranicznych najbardziej atrakcyjnym krajem w Europie Środkowej i Wschodniej, a na całym kontynencie plasuje się na szóstej pozycji.

Pod względem wartości inwestycji w skali świata nie mamy jednak powodów do entuzjazmu - rok temu znaleźliśmy się w czołowej dwudziestce globalnego rankingu UNCTAD, ale w najnowszym rankingu, pod względem wartości inwestycji, wypadliśmy dwa razy słabiej od 20 w zestawieniu Chile.

Wśród głównych atutów Polski, eksperci wymieniają m.in położenie geograficzne w środku Europy czy dostęp do zasobów ludzkich. Poprawy z kolei wymagają przepisy prawa.

Filary atrakcyjności

W naszym kraju, który wciąż jeszcze jest gospodarką doganiającą poziom państw Europy Zachodniej, poziom inwestycji wciąż jest niski. Widać to także na tle nowych krajów członkowskich wspólnoty. Tylko Litwa pozostaje w tyle za Polską, nie osiągając średniej unijnej 20 proc. wartości inwestycji w PKB w latach 2010-2014. Liderami są Czechy, Węgry i Rumunia, ze średnią przekraczającą 25 proc. Podobnie jest ze średnią unijną jeśli chodzi o inwestycje sektora prywatnego, wynoszącą 17 proc. wartości brutto PKB. Poza Polską i Litwą poniżej unijnej średniej są jeszcze Węgry, Słowenia i Chorwacja. Wniosków o niskim, na tle nowych krajów członkowskich, poziomie inwestycji prywatnych nie zmienia nawet wyłączenie inwestycji mieszkaniowych - uważa Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY.

Z kolei Paweł Tynel, Partner i Lider Grupy Zarządzania Innowacjami w EY wymienił filary atrakcyjności gospodarki Europy: - To takie czynniki jak: infrastruktura telekomunikacyjna, poziom wykształcenia kadr, infrastruktura drogowa i logistyczna, a także środowisko prawne i polityczne.

 

Marcinkiewicz: inwestorzy boją się Kaczyńskiego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane