• rozwiń
  • WIG20 2322.52 -0.07%
  • WIG30 2670.03 -0.19%
  • WIG 60519.22 -0.01%
  • sWIG80 11975.72 +0.69%
  • mWIG40 4100.32 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:54

Dostosuj

Przegląd prasy. Polska pożyczy drożej. To zła wiadomość dla rządu

Przegląd prasy. Polska pożyczy drożej. To zła wiadomość dla rządu
Foto: Shutterstock Foto: W górę poszły deficyty budżetów: zeszłorocznego i tegorocznego.

W styczniu ub.r. rentowność naszych obligacji dziesięcioletnich wynosiła zaledwie 2 proc. Przez półtora roku podskoczyła do 3,26 proc. To zła wiadomość dla rządu, bo Polska ponosi wyższe koszty obsługi długu i zwiększa deficyt – informuje "Gazeta Wyborcza".

"Po przejęciu władzy PiS rozmontował przepisy, które ograniczały wzrost wydatków państwa i gwałtownie je zwiększył. W górę poszły też deficyty budżetów: zeszłorocznego i tegorocznego" – czytamy w artykule.

Ostatnia przecena polskich obligacji ma jednak przyczyny zewnętrzne. Wiąże się przede wszystkim z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Wizja Brexitu

Jeśli doszłoby do Brexitu pierwszą reakcją może być wyprzedaż polskich obligacji i przejściowe osiągnięcie poziomu 3,60 proc. z obecnego 3,26 – uważają eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze gazety.

- Ale gdy kurz opadnie, tak przecenione obligacje będą atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów – powiedział Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Z kolei Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami Union Investment TFI uważa, że w przypadku Brexitu rentowność polskich obligacji może wzrosnąć, a przecena dokona się szybko. I dodaje:

- Jeżeli Wielka Brytania zostanie w Unii, to czeka nas mocny wzrost cen polskich papierów.

 

Donald Tusk przeciwny Brexitowi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane