• rozwiń
  • WIG20 2089.84 -0.66%
  • WIG30 2390.10 -0.67%
  • WIG 55668.88 -0.68%
  • sWIG80 11542.10 -0.37%
  • mWIG40 3730.13 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:50

Dostosuj

PGNiG o krok od kontroli nad Jamałem. Koniec sporu Polski i Rosji?

PGNiG o krok od kontroli nad Jamałem. Koniec sporu Polski i Rosji?
Foto: Gazprom Foto: Kluczowe decyzje mają zapaść 9 marca

9 marca mają zostać przegłosowane zmiany w statucie Gas-Tradingu, które dadzą PGNiG większość w EuroPolGazie - zapowiada "Puls Biznesu".

Wieloletni spór Polski i Rosji o kontrolę nad EuroPolGazem, operatorem gazociągu jamalskiego, jest bliski zakończenia. Po latach starań przewagę w spółce zdobędzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - ocenia gazeta.

Prace na ostatniej prostej

Stanie się to dzięki temu, że PGNiG przejmie kontrolę nad Gas-Tradingiem, do którego należy 4 proc. akcji EuroPolGazu. Według ustaleń "Pulsu Biznesu" prace nad planem są na ostatniej prostej, kluczowe decyzje mają zapaść 9 marca.

Kontrola nad Gas-Tradingiem nie da wprawdzie PGNiG przewagi w zarządzie czy radzie nadzorczej, gdzie siły Polska - Rosja są rozłożone pół na pół. W razie pata na poziomie tych organów zapewni ją jednak na walnym zgromadzeniu EuroPolGazu, gdzie głosy rozłożą się 52 do 48 na korzyść PGNiG. Dzięki temu polski gigant naftowy będzie mógł np. przegłosować wypłatę dywidendy, o którą już dwa lata spiera się z Rosjanami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane