• rozwiń

Polska sięgnie po atom z Dalekiego Wschodu? Zawarto energetyczne porozumienie

Tchórzewski: Tak duzy udział energetyki węglowej to wina Rosji sowieckiej Odtwórz: Tchórzewski: Tak duzy udział energetyki węglowej to wina Rosji sowieckiej
Tchórzewski: Tak duzy udział energetyki węglowej to wina Rosji sowieckiej "Źródło: EKG"

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski i jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali w piątek w Pekinie porozumienie o współpracy ws. pokojowego wykorzystania energii jądrowej - poinformował resort energii.

Chiny eksploatują 36 reaktorów jądrowych i budują 20 kolejnych. Pierwszy blok jądrowy w Chinach został uruchomiony w 1991 r. a najnowszy w styczniu tego roku - podał w komunikacie resort energii. Ministerstwo podkreśla, że władze w Pekinie do 2021 r. zamierzają trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych.

Nowe reaktory jądrowe

Nowe reaktory jądrowe w Chinach budowane są w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także by sprostać wymaganiom związanym z ochroną środowiska. Istotna jest także poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz utrzymanie racjonalnych cen energii elektrycznej niezbędnych dla dynamicznego rozwoju kraju.

Chiny przyjęły politykę zamkniętego cyklu paliwowego i konsekwentnie wykorzystują zachodnie technologie do opracowania własnej konstrukcji reaktorów (przykładem jest zintegrowany chiński reaktor Hualong One).

W dalszej perspektywie Chiny zamierzają zostać światowym dostawcą technologii jądrowych. Obecnie chińskie koncerny zaangażowane są w budowę elektrowni jądrowych w Pakistanie. Chiny zawarły umowy dotyczące realizacji projektów jądrowych w Argentynie, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane