• rozwiń
  • WIG20 2309.80 -0.50%
  • WIG30 2650.64 -0.57%
  • WIG 60185.33 -0.31%
  • sWIG80 11919.96 +0.13%
  • mWIG40 4054.18 -0.43%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:04

Dostosuj

Domagalski: Polska gotowa zainwestować kilkaset mln euro w fundusz ICBC

Domagalski: Polska gotowa zainwestować kilkaset mln euro w fundusz ICBC
Foto: Shutterstock Foto: Polska gotowa zainwestować kilkaset mln euro w fundusz ICBC

Polska jest gotowa zainwestować kilkaset milionów euro w fundusz środkowoeuropejski ICBC - poinformował w poniedziałek wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Zapowiedział też gotowość do zawarcia umów z innymi instytucjami finansowymi z Chin.

- Bardzo się cieszę, że mówimy nie tylko o współpracy, ale mamy już dobrze sprecyzowaną formułę tej współpracy. Mamy model handlowy, który chcemy z naszymi chińskimi partnerami rozwijać. Cieszę się, że nasze instytucje finansowe podpiszą w ramach wizyty prezydenta (Xi Jingpinga w Polsce - red.) kilka ważnych umów, które będą określać ten model finansowy - powiedział wiceszef MR podczas Polsko-Chińskiego Forum Biznesowego.

Inwestycje

We wcześniejszej rozmowie wiceminister mówił, że wspólne polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne mogłyby być realizowane we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i ICBC w ramach udziału w funduszu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Później wyjaśnił, że Polska potwierdziła zainteresowanie przystąpieniem do funduszu, który stworzy ICBC (Industrial and Commercial Bank of China, Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy). - Jesteśmy gotowi zainwestować kilkaset milionów euro w ten projekt - podkreślił wiceminister.

- Jesteśmy gotowi też podpisać umowę z Exim Bankiem (Export-Import Bank of China, Chiński Bank Eksportowo-Importowy), kilkoma innymi instytucjami, tak więc wierzę, że znaleźliśmy już ten sposób realizacji tych projektów - dodał

Polska w AIIB

Domagalski przypomniał też, że Polska jest jedynym krajem Europy Środkowej, który należy do grona członków-założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Według niego AIIB w drugiej połowie 2016 roku nabierze rozpędu, a Polska będzie aktywnie wykorzystywać swoje członkostwo w tym banku i kapitał na realizację ważnych projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych.

- Umowy handlowe oczywiście tworzą bardzo dobry klimat dla współpracy, ale najważniejsze jest to, by firmy i przedsiębiorcy znaleźli dobry sposób na bliską współpracę i mogły wdrażać te porozumienia, o których mówimy - dodał.

- Fundusz Inwestycyjny Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny 16+1 – zaprezentowano w styczniu w Warszawie podczas spotkania wiceministrów finansów Polski z przedstawicielami ICBC. Wówczas rozmawiano o kwestiach operacyjnych działania funduszu oraz wysokości potencjalnego wkładu Polski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane