• rozwiń
  • WIG20 2240.66 -0.36%
  • WIG30 2538.64 -0.41%
  • WIG 58955.13 -0.31%
  • sWIG80 11584.38 -0.05%
  • mWIG40 3774.10 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:00

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Polska gotowa na bankructwo Grecji. "Mamy silne fundamenty"

Polska gotowa na bankructwo Grecji? "Mamy silne fundamenty" Odtwórz: Polska gotowa na bankructwo Grecji? "Mamy silne fundamenty"
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem TVN24 Biznes i Świat była Elżbieta Chojna-Duch | Video: Polska gotowa na bankructwo Grecji? "Mamy silne fundamenty"

Fundamenty naszej gospodarki, budżet, polityka fiskalna są pod kontrolą - oceniła w TVN24 Biznes i Świat Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej i była wiceminister finansów. Dodała, że zarówno Narodowy Bank Polski, jak i polska gospodarka są przygotowane na greckie bankructwo.

Eurogrupa, czyli ministrowie finansów strefy euro, mają w środę omówić nową propozycję porozumienia przedstawioną we wtorek przez Ateny, które w nocy z wtorku na środę nie zdołały zapłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu raty w wysokości 1,5 mld euro. Premier Aleksis Cipras zapowiedział na 5 lipca referendum w sprawie warunków wsparcia dla swojego kraju.

- Zarówno NBP, jak i Polska są przygotowane na tę decyzję Greków w referendum. Nasze relacje handlowe i te w systemie bankowym nie są na tyle istotne, żeby może było w jakiś sposób ulegać turbulencjom. Z drugiej strony ostatnie dane z naszej gospodarki wskazują, że trzyma się ona dobrze - powiedziała Chojna-Duch.

Przygotowani

Zdaniem profesor prognozy dla polskiej gospodarki "na przyszłe miesiące i kwartały wskazują na to, że wzrost gospodarczy w kolejnym kwartale będzie wyższy niż w poprzednim". - W całym 2015 roku będzie on na poziomie 3,7-3,8 proc. PKB. Nasze fundamenty, budżet, gospodarka fiskalna są pod kontrolą - oceniła Chojna-Duch.

Pytany, czy polski bank centralny przygotowuje się do interwencji na rynku w obronie złotego, ekonomistka stwierdziła: - Nie do RPP należą decyzje o ewentualnej interwencji NBP na rynku. Co do zasady jesteśmy jednak przygotowani - rezerwy walutowe są wysokie, minister finansów również dysponuje odpowiednimi środkami. Rada Polityki Pieniężnej zbiera się we wtorek. Będziemy debatowali dwa dni. Na pewno będziemy zajmować się problemem Grecji - dodała Elżbieta Chojna-Duch.

- Wydaje mi się, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian. Była o tym mowa wielokrotnie, prezes Belka również podtrzymywał tą pierwotną wolę utrzymania stóp do końca naszej kadencji, czyli styczeń-luty. Grecja nie jest dla nas elementem numer jeden, który decyduje o sytuacji fiskalnej i polityce pieniężnej - dodała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane